Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

От C16nz към E16 Nz

Shmortz снимка Shmortz 19 февруари 2006 - 23:16

На баща ми Вектрата е с Е16NZ и е с много по-добра динамика (знам го от опит и от руски страници - от хора дето са го правили) от тази на C16NZ а отгоре на всичко забравяме за грешки 44,45 зашото няма ламбда сонда. Аз твърдо съм решил да я преработвам в E16NZ и това не е никак трудно за мен понеже съм инженер и веднага разбрах как да си препрограмирам ECU-то, даже вече програмирах едно с нов софтуер за C16NZ на един приятел щото му даваше грешка в ламдата постоянно а тя е добре и сега вече няма проблеми, намерил съм си и дъмповете за почти всички опели.
Обаче не мога да намеря едно нещо, а това е един потенциометър (CO потенциометър) дето е монтиран зад въздушния филтър до ботуша на десния амортисьор на Опели (възможно е на някой модели да е другаде) с двигател Е16NZ или Е14NZ. Ще помоля ако някой може да ми помогне от къде да го намеря проверил съм в доста морги ама няма щото тези двигатели на са много разпространени.
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 20 февруари 2006 - 13:51

Ако това би ти помогнало. Такъв датчик има на ЛАДА 'Нива i ' и Ваз09-10i.

1. В удобном месте (обычно возле блока ECU) устанавливается потенциометр
СО (RCO). RCO подойдёт от Нивы i или от Ваз 09- 10i. Желательно от
Нивы (у него задействованы все 3ноги - средняя сигнал).
2. Подключаем RCO:
Если от Нивы, то крайние его ноги подключаем на С14 ECU (+5В) и D1 ECU
(масса ECU), а среднюю ногу подключаем на D8 ECU (сигнал RCO).
Если от ВАЗ 09 - 10, то средняя нога у него пустая (реостатная схема
включения), надо одну его ногу пустить на С14 ECU (+5В), а другую на
D8 ECU (сигнал RCO),нагрузив её на D1 ECU (масса ECU) через резистор
5.1 кОм.

Много интересна тема :gosh: хайде като доусъвършенстваш метода обади се, че и на мен ми се иска да кача кончетата. :gosh:
Отговори

espero2000 снимка espero2000 20 февруари 2006 - 15:05

Мисля че по колите някъде имах такова ако го намеря ще ти го изпратя
Само да те питам - какъв резултат очакваш от тази преработка защото аз немисля че ще стане по бърза или по икономична
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 20 февруари 2006 - 18:57

Ами от тази преработка не очаквам кой знае какъв резултат, мога да кажа със сигурност, че доста по-издухания двигател на баща ми има много по-добра динамика на ниски обороти, и градския му разход е много по-малък от моя а извън града нямаме разлика.
Обаче основната причина е че ламбда сондата ми е станала "мудна" ако сте чували този термин, другото е че след продължително каране на газ, заради грешки 44 и 45 трябва да нулирам компа за да нямам проблеми на бензин първите няколко минути. При Е16NZ забравяме за такива проблеми. И защо да давам 100-120 лв. за ламбда сонда като мога по-лесно и за постоянно да реша проблема. Е ще трябва да мина на газо-анализатор ама това не е проблем има къде да си я настроя без пари. :dancin:
И между другото предпочитам да си намеря оригинален потенциометър от Опел, знам че става и от лада.
:gosh:
Отговори

kirchank снимка kirchank 28 февруари 2006 - 20:41

абе и на мен ми е много интересно,с ц16нз съм,ама в конете няма разлика- http://www.kadett.cz...nika/motory.htm но може да е по пъргав.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 05 март 2006 - 12:56

kirchank, на Feb 28 2006, 08:41 PM, каза:

абе и на мен ми е много интересно,с ц16нз съм,ама в конете няма разлика- http://www.kadett.cz...nika/motory.htm но може да е по пъргав.
 


Определено има по-добра динамика в ниските обороти. :unsure:
Двигателя на Вектрата на баща ми е на доста повече километри от моя и с по-малка компресия и въпреки това се държи по-добре от моя в ниските обороти.
За това съм се навил да го пробвам (От опит глава не боли), само да си намеря този шибан СО потенциометър, щото не искам да си правя опити с друг.

:flag:
Отговори

georgiam снимка georgiam 14 ноември 2006 - 02:09

колега какво стана с преработката?
направи ли я?
:)
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 19 ноември 2006 - 10:49

като зачекнахме темата за взаимозаменяеми части някой пробвал ли е с ламда от лада ? и имате ли идея колко струва за лада ? (за C16NZ става въпрос )
в един руски сайт четох че нема никакви грижи с руска ламда а и цената и била 2-3 пъти по-ниска
Отговори

suicidal снимка suicidal 19 ноември 2006 - 19:00

Duke_BG, на Nov 19 2006, 10:49 AM, каза:

като зачекнахме темата за взаимозаменяеми части някой пробвал ли е с ламда от лада ? и имате ли идея колко струва за лада ? (за C16NZ става въпрос )
в един руски сайт четох че нема никакви грижи с руска ламда а и цената и била 2-3 пъти по-ниска
 

:beer: Че твоята е на 40 000 км :) за какво ти е ладова ?
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 20 ноември 2006 - 10:21

suicidal, на Nov 19 2006, 07:00 PM, каза:

Duke_BG, на Nov 19 2006, 10:49 AM, каза:

като зачекнахме темата за взаимозаменяеми части някой пробвал ли е с ламда от лада ? и имате ли идея колко струва за лада ? (за C16NZ става въпрос )
в един руски сайт четох че нема никакви грижи с руска ламда а и цената и била 2-3 пъти по-ниска
 

:beer: Че твоята е на 40 000 км :) за какво ти е ладова ?
 


не съм я мерил но така и не си обясних защо цъфва грешка 13, а и ми е любопитно дали някой не е пробвал
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 02 декември 2006 - 11:05

georgiam, на Nov 14 2006, 02:09 AM, каза:

колега какво стана с преработката?
направи ли я?
:)
 

Ами по принцип още не съм намерил СО потенциометър, казаха ми че ставал от Лада Нива трябва да разбера точно от кой двигател на Ладата.
А пък аз въобще не бързам да го правя понеже моята ламбда си работи само е малко мудна, а аз кара повечето време на газ така че въобще не ми пука за нея. По нататък ше почвам работа на смени и ще имам доста свободно време, тогава може да се заема със преработката.
:c010:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 09 декември 2006 - 10:20

Shmortz, на Dec 2 2006, 11:05 AM, каза:

georgiam, на Nov 14 2006, 02:09 AM, каза:

колега какво стана с преработката?
направи ли я?
:)
 

Ами по принцип още не съм намерил СО потенциометър, казаха ми че ставал от Лада Нива трябва да разбера точно от кой двигател на Ладата.
А пък аз въобще не бързам да го правя понеже моята ламбда си работи само е малко мудна, а аз кара повечето време на газ така че въобще не ми пука за нея. По нататък ше почвам работа на смени и ще имам доста свободно време, тогава може да се заема със преработката.
:thu:
 


лада нива имат само два двигателя - 1.6 и 1.7 i - като се замислиш кой според теб трябва да е като имаш пред вид че 1,6 е карбуратор
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 09 декември 2006 - 20:30

Duke_BG, на Dec 9 2006, 10:20 AM, каза:

Shmortz, на Dec 2 2006, 11:05 AM, каза:

georgiam, на Nov 14 2006, 02:09 AM, каза:

колега какво стана с преработката?
направи ли я?
:)
 

Ами по принцип още не съм намерил СО потенциометър, казаха ми че ставал от Лада Нива трябва да разбера точно от кой двигател на Ладата.
А пък аз въобще не бързам да го правя понеже моята ламбда си работи само е малко мудна, а аз кара повечето време на газ така че въобще не ми пука за нея. По нататък ше почвам работа на смени и ще имам доста свободно време, тогава може да се заема със преработката.
:thu:
 


лада нива имат само два двигателя - 1.6 и 1.7 i - като се замислиш кой според теб трябва да е като имаш пред вид че 1,6 е карбуратор
 

Ами казано честно нямам си идея колко двигателя има на нивата и от кой става потенциометъра. Ако си прав значи е от този 1.7i то май и компа от него става без проблем на Ц16НЗ само се сменя софтуера.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 12 декември 2006 - 14:58

Shmortz, на Dec 9 2006, 08:30 PM, каза:

Duke_BG, на Dec 9 2006, 10:20 AM, каза:

Shmortz, на Dec 2 2006, 11:05 AM, каза:

georgiam, на Nov 14 2006, 02:09 AM, каза:

колега какво стана с преработката?
направи ли я?
:)
 

Ами по принцип още не съм намерил СО потенциометър, казаха ми че ставал от Лада Нива трябва да разбера точно от кой двигател на Ладата.
А пък аз въобще не бързам да го правя понеже моята ламбда си работи само е малко мудна, а аз кара повечето време на газ така че въобще не ми пука за нея. По нататък ше почвам работа на смени и ще имам доста свободно време, тогава може да се заема със преработката.
:19a:
 


лада нива имат само два двигателя - 1.6 и 1.7 i - като се замислиш кой според теб трябва да е като имаш пред вид че 1,6 е карбуратор
 

Ами казано честно нямам си идея колко двигателя има на нивата и от кой става потенциометъра. Ако си прав значи е от този 1.7i то май и компа от него става без проблем на Ц16НЗ само се сменя софтуера.
 


възможно е - инжекцията на руските двигатели е БОШ а ако не се лъжа по-новите модели лада са и с двигатели на GM и се сглобяват в турция

има една тема в "Двигатели и горивни системи - преработка C20NE - 20NE" та там има описание как става но не ме блазни да препрограмирам еку-то а доколкото разбрах на С20NE става и без препрограмиране нтересно е е дали на C16NZ също ще стане
Отговори

batko32 снимка batko32 13 декември 2006 - 00:11

Duke_BG, на Dec 12 2006, 02:58 PM, каза:

................................................................................

има една тема в "Двигатели и горивни системи - преработка C20NE - 20NE" та там има описание как става но не ме блазни да препрограмирам еку-то а доколкото разбрах на С20NE става и без препрограмиране нтересно е е дали на C16NZ също ще стане
 

Тц......за съжаление. Мотроник по-прости системи за разлика от Мултек.При Мултек ТРЯБВА да се препрограмира и ОБУЧИ ЕЦУ-то. Изчетох доста по темата и съм на 100% сигурен в това което казвам. :19a:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 15 декември 2006 - 21:27

batko32, на Dec 13 2006, 12:11 AM, каза:

Duke_BG, на Dec 12 2006, 02:58 PM, каза:

................................................................................

има една тема в "Двигатели и горивни системи - преработка C20NE - 20NE" та там има описание как става но не ме блазни да препрограмирам еку-то а доколкото разбрах на С20NE става и без препрограмиране нтересно е е дали на C16NZ също ще стане
 

Тц......за съжаление. Мотроник по-прости системи за разлика от Мултек.При Мултек ТРЯБВА да се препрограмира и ОБУЧИ ЕЦУ-то. Изчетох доста по темата и съм на 100% сигурен в това което казвам. :19a:
 


жалко - не искам да пробвам да го правя а и не искам да давам пари за това - ако ми попадне еку от Е16НЗ на хубава цена тогава може и да го направя , но както каза колегата сондата ми е на 40000 км - значи засега трябва да намера кофти връзката към нея
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 22 декември 2006 - 22:19

Duke_BG, на Dec 15 2006, 09:27 PM, каза:

жалко - не искам да пробвам да го правя а и не искам да давам пари за това - ако ми попадне еку от Е16НЗ на хубава цена тогава може и да го направя , но както каза колегата сондата ми е на 40000 км - значи засега трябва да намера кофти връзката към нея
 


Ами ако искаш можеш да ми пратиш памет от Ц16НЗ аз ще ти я програмирам за Е16НЗ и ще ти я върна при положение че ти попадне някакво ЕКУ. Не се тревожи правил съм го за проба и съм слагал ЕКУ-то на Вектрата на баща ми и няма проблеми, даже като я купихме след време открихме че на нея си беше сложен ЕКУ от Ц16НЗ обаче вътре паметта е от Е16НЗ.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg