Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Преминаване от 236мм към 256мм предни дискове

Ивчо снимка Ивчо 27 януари 2011 - 14:32

Операцията е що годе лесна.Нужните инструменти са шестограм 10,ключ 10 и 11 и кръстата отверка и за улеснение малка тръба.Направих я в гараж,т.е. не е нужно много място.
А нужните материали комплект дискове,накладки и апарати със съпорти,спирачна течност и после помощник за обезвъздушаването.
Ето и разликата в дисковете.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
1)Колата на крик и сваляме предните колела(гуми)

2)Апаратите се държат към шенкела на два болта,които се развиват с шестограм 10 и за улеснение навивам волана в краино положение и с тръба си удължавам рамото,защотото при мене бяха спекли ужасно много(дори успях да счупа един шестограм) и за да се отвори малко просвет да има по дълъг ход на въртене,че иначе 20 минути само с тях ще се занимавате.

3)Развива се болта,който държи спирачния маркуч и се отделя маркуча от апарата(тук влиза в употреба ключ 11).След това оставих маркуча да виси и да тече спирачната течност за да се поизточи малко,че ми е яко стара и после да може като долея да е малко обновена.За да не стане свинщина отдолу сложих едно лигенче всичките ла*на да текът там.

4)Махаме апрата от диска,аз не се занимавах да му махам накладките,а с отверката малко напънах накладките колкото леко да прибера буталцето на апарата и отделих апарата заедно с накладките от диска.

5)Развива се болтчето,което държи диска към главината и се стига до тази картинка.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
6)Вече се почва събирането.Слагаме големия диск и го стягаме с болта към главината докато не заизглеждат нещата така :
Публикувано изображение

Според мен най-удобно е първо да се сложат накладките на апарата,той да се прикачи към шенкела,да се стегне,да се сложат пластинките който държат апарата да не се разтваря и да не тропат накладките и накрая да се свърже спирачния маркуч.
7)Слагане на накладките в апарата и закачане на апарата към шенкела.Нещата след това трябва да изглеждат така :(на първата снимка още не съм затегнал болтовете,които държат апарата)
Публикувано изображение
Публикувано изображение
8 )Слага се щифта отпред и закачане на спирачния маркуч към апарата-внимавайте да не забравите медното оплътнение,че иначе почва да дърпа въздух и да изпуска спирачна течност от там.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
9)Остава да допълните разширителния съд със спирачна течност и помощникът ви да влезе вътре и да обезвъздушите системата,като следите нивото на течността в разширителния съд.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 27 януари 2011 - 16:57

Само ще допълня, че същото важи и монтиране на вентилирани спирачки 256/24 на Корса Б. Браво за нагледната тема!
Отговори

Flash Ray снимка Flash Ray 27 януари 2011 - 19:04

И от мен едно допълнение...когато сменях мойте дискове малкия болт,който държи диска към главината беше запекъл зверски и нямаше да мога да сваля без ударна отвертка.Може и лепило да му беше слагано ,не знам,но е факт,че и двата се отвиха самос ударната.
Отговори

Galin снимка Galin 28 януари 2011 - 09:41

Колега Здравей,много добре си описал цялата процедура една добра тема.А да те попитам колко парички ти излезе това "преминаване от 236мм към 256мм"
Поздрави
Отговори

lupo13 снимка lupo13 28 януари 2011 - 11:03

и аз още един въпрос да задам ..... не е ли нужно и по голяма спирачна помпа да се сложи ... тази ще имали това усилие да спира.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 28 януари 2011 - 11:30

Не е нужно. Със сигурност.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 28 януари 2011 - 11:32

Всичко е много относително,за колкото си намериш дисковете с апаратите.Аз ги търсих сигурно месец-два и ги взех на 50лв дискове + апарати,попринцип вървят към 80лв комплекта,ама за да ми е мирна главата сега ще сложа и нови накладки те са към 30лв и нещатата се връзват към 80лв.А за спирачната помпа съм с възможно най-малката -с 18мм бутало и се справя добре,дори мисля,че така колата се чувства по-добре.Преди трябваше да натисна мъжката,за да спре,а сега всичко става с една лекота също не съм усетил още някакъв недостиг на спирачно усилие.
Най-важното вчера покарах към30-40км и като заключение определено мога да кажа,че ефект от процедурата определено има и то голям.
Мнението беше редактирано от Ивчо: 28 януари 2011 - 11:34
Отговори

Рошко снимка Рошко 28 януари 2011 - 11:39

Хубава тема, слагам линка в темата с полезните теми в Направи си сам :mhihi:
Отговори

brizzhas снимка brizzhas 28 януари 2011 - 16:14

По спомен с 256 мм спирачни дискове не влизат джанти 14" или бъркам?
Отговори

Рошко снимка Рошко 28 януари 2011 - 16:15

Бъркаш. На Тиграта бях с 256 и зимните ми гуми си бяха на 14-ки.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 28 януари 2011 - 17:10

Аз съм с 14-ки стоманени и влизат не съм се сетил утре ще пробвам и алуминиевите дали ще влезнат.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 28 януари 2011 - 23:56

И аз излизам с въпрос - може ли да се извърши същата процедура и отзад! С дискове съм, не с барабани!
Отговори

borro снимка borro 29 януари 2011 - 10:04

 brizzhas, на 28 Jan 2011, 16:14, каза:


Вектрата ми е с фабрични 14-ки железни и 256мм вентилирани дискове. Предполагам серийно от 2.0 8V почват този размер дискове.
Отговори

ГостGSI4_* 03 март 2012 - 01:27

А от каква кола са тези дискове и апарати ?
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 03 март 2012 - 02:10

Тези от снимката мисля,че са от вектра 1.8моно.
Отговори

iaskata снимка iaskata 04 март 2012 - 20:48

http://www.opel6070c...es/diameter.htm
Ето линк за размерите дискове на доста модели опел. Целта на занятието е 256х24 от каквото ви попадне.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg