Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Странно поведение на перката на охлаждане

tonkata92 снимка tonkata92 17 май 2010 - 13:45

Става въпрос за Опел Астра Ф C16SE и проблема се състои в това, че от известно време перката на водния радиатор се включва при по-висока температура (на 100 градуса по уреда на таблото) от обикновено. Колата я имам от 5 години и половина и досега перката винаги се е включвала на 94-95 градуса и е работила до около 90 градуса. В момента се включва на 100 градуса и изключва на 90.
За колегите, които ще кажат че това е нормалната температура на включване, да така е по всички каталози, но лично аз предпочитам да се поддържа малко по-ниска работна температура, все пак говорим за пълнолетен автомобил с пробег почти 300 хил. по километраж.
Възможните причини за проблема според мен са:
- датчик на перката - използвах търсачката и в една друга тема се споменава, че в около 90% от случаите това е проблемния компонент. Съгласен съм ако перката въобще спре да работи, няма и да питам за него, а директно го сменявам. Освен това перката е с една скорост и няма как да е отказала първата степен.
- през ноември аз и един колега сложихме климатик на колата, като се стремях да го направя максимално истинско, т.е. втора перка, ел.инсталация, релета, датчици и т.н. Сравних обаче с една друга Астра C14SE с оригинален климатик и там на радиатора има два датчика - единия си е за перката (както при мен) и още един, за който не съм сигурен за какво е. Възможно ли е да сме объркали нещо по ел.инсталацията, като се има впредвид, че единственото общо е, че перката за охлаждането ще се включва и при достигане на високо налягане (17 бара мисля) в системата на климатика?
- термостат - маркучите на радиатора се затоплят навреме (пак според уреда на таблото)
- запушен радиатор - проверих го, топъл е по цялата си площ, т.е. не би трябвало да е това
- датчик за уреда на таблото - възможно е да е от него, но ми трябва уред с термометър за да премеря реалната температура. Пробвах с лазерен термометър, но дава 2-3 градуса разлика.
- наскоро правих едни софтуерни промени на чипа на ЕКУ-то, главно за оптимизиране на разхода, но честно казано не вярвам колата ми да е толкова "умна", че перката да се управлява от ЕКУ-то.

Така или иначе поръчал съм датчик 95/90 градуса на BEHR и ще го сменя, но според вас дали правилно съм се насочил или не?
Благодаря предварително!
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 17 май 2010 - 18:31

вторият датчик на радиатора обикновено е комбинира за втора степен и изключване на компресора при остигане на 105 градуса, а твоя проблем е много вероятно да се е получил от частично запушен радиатор и лоша циркулация особено ако скоро си разреждал антифриза с вода
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 17 май 2010 - 22:37

Мда, разгледах в Аутодата и втория датчик наистина е затова...
Датчика, който ми докарах днес е с три пина и е за Астра Ф с климатик. Дали ще е проблем ако се сложи на мястото на моя датчик? Някой ако е правил тази замяна да сподели...
Колега Shmortz на мен ми се струва, че радиатора се затопля по цялата си повърхност, а ако е запушен не би трябвало да е така... :devil-smiley-019:
А иначе естествено, че съм сипвал вода - сменявах си антифриза есента и го разредих с вода. От тогава съм доливал един-два пъти вода, тъй като ми изпускаше от една скоба към изпарителя на газовата.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 18 май 2010 - 11:36

Тонка, щом е с три Пина, значи е с кръглата букса - ако и ти си със същата не би следвало да има проблем да го сложиш - само виж дали чрез пиновете, които при теб са два ще задействаш първата или втората степен на датчика... :mhihi:
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 18 май 2010 - 12:02

Днес проверих в Аутодата и по ел.схемата там става ясно, че на Астра Ф без клима датчика за перката е силов, което ще рече, че той директно задейства перката, а на Астра Ф с климатик е управляващ, което пък ще рече, че той замо подава сигнал към реле, което да задейства 1-ва или 2-ра степен на перката.
С две думи - датчиците са различни и явно не са взаимозаменяеми, не съм сигурен дали управляващия ще издържи на тока, който минава през силовия.
Ако има някой колега с Астра Ф с клима нека да вдигне капака, това което ме интересува е дали кабелите към датчика на перката (този, който е в долната част на радиатора) са тънки или са дебели. Ако са дебели, това означава че през него преминава голям ток и той издържа, но ако са тънки ще трябва да ходя да го сменявам....... :mhihi:
Мнението беше редактирано от tonkata92: 18 май 2010 - 12:03
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 май 2010 - 12:12

Абе колега, вземи си провери първо датчика за стрелката в таблото дали мери правилно, пък тогава измисляй схеми как да свалиш температурата на охл. течност :mhihi:
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 18 май 2010 - 21:19

Такаааа поредният сложно изглеждащ проблем с елементарно решение - повърхността на датчика беше покрита с няколко милиметра зелена мръсотия, почистих го и в момента е перфектно!
Благодаря на всички отзовали се, Божо на теб специални благодарности за съветите на л.с., които ми даде :mhihi:

п.п.Сега ще си взема някакъв почистващ препарат за охладителната система и ще си сменя пак антифриза с нов.
Мнението беше редактирано от tonkata92: 18 май 2010 - 21:19
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 20 юли 2010 - 19:47

С настъпването на по-сериозните жеги проблема се появи отново, последва външно миене на водния радиатор. Пооправи се малко, но пак не ми харесваше нещо. От неделя съм с нов воден радиатор, свалих казанчето и маркучите за промивка. За момента е добре пак, явно радиатора се е бил позадръстил със зелената гняс.
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 07 декември 2014 - 20:42

Здравейте колеги, от скоро карам Астра Г 1.6 16V и сутрин когато колата е студена (искам да кажа не е загряла поне до 80 градуса) има много не стабилни обороти. Това става след като премине на газ ( нестабилните обороти) пробвах да сменя стъпковото моторче но ефект няма (или поне не голям) вчера видях, че един датчик които според моите проучвания е датчик високо налягане на климатика. Та този датчик е направо откършен от пластмасовата си части виси на кабела а от него стърчи лентово кабелче, когато го махна перката отпред се включва непрекъснато а когато го сложа обратно спира ама и при разклащане на кабела с датчика ми мърдат оборотите. Въпросът ми е мислите ли, че ако го сменя този датчик високо налягане на климатика ще ми се оправят ниските обороти на газ(с газов инжекцион съм).

Благодаря предварително за помоща и съжалявам ако не е трябвало да пиша за това в тази тема.
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 09 декември 2014 - 19:39

Не вярвам да се оправи, другаде е проблема.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 декември 2014 - 20:00

Колега, я направи една снимка на тоя датчик. Може да те черпя един ако имам същия. Иначе климатика работи ли ти? Има ли фреон?
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 09 декември 2014 - 21:48

Значи климатика ми работи и има фреон а датчика изглежда така http://prntscr.com/5f0c6p само, че пластмасовата част е счупена и виси на кабела а от към счупената страна стърчи около 2 см. лентов кабел с 2-3 SMD резистора. Утре ще му направя снимка.
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 09 декември 2014 - 21:55

 tonkata92, на 09 декември 2014 - 19:39, каза:

Не вярвам да се оправи, другаде е проблема.



Колега предложи къде да го търся проблема защото с моя майстор изпробвахме почти всичко друг(блок бобина, стъпков мотор, ЕГР, свещи) и в газ сервиза ме накараха да си сменя термостата ама ефект до сега минимален.
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 09 декември 2014 - 23:07

Това ми прилича на датчик за високо налягане в а/ц системата. Идеята на този датчик е, когато в системата налягането достигне до определена стойност то да се изключи компресора. Т.е. чисто предпазна функция.
Така, относно твоя проблем - не каза дали проблема е само на газ или и на бензин. Не каза дали си с обикновена газова или газов инжекцион. Ако си с газов инжекцион, то на каква температура обръща на газ? Да не е след като обърне да се появява проблема?! Ако е така, то най-вероятно е в газовата инсталация проблема.
Ако проблема го има на бензин и на газ то има доста варианти - свещи, кабели и т.н.
Ако го има само на бензин - дюзи за впръскване на бензин.
Незнам какво да ти кажа - забележи откъде и при какви обстоятелства се появява проблема и започни от елементите свързани с даденото състояние на мотора.
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 10 декември 2014 - 07:08

 tonkata92, на 09 декември 2014 - 23:07, каза:

Това ми прилича на датчик за високо налягане в а/ц системата. Идеята на този датчик е, когато в системата налягането достигне до определена стойност то да се изключи компресора. Т.е. чисто предпазна функция.
Така, относно твоя проблем - не каза дали проблема е само на газ или и на бензин. Не каза дали си с обикновена газова или газов инжекцион. Ако си с газов инжекцион, то на каква температура обръща на газ? Да не е след като обърне да се появява проблема?! Ако е така, то най-вероятно е в газовата инсталация проблема.
Ако проблема го има на бензин и на газ то има доста варианти - свещи, кабели и т.н.
Ако го има само на бензин - дюзи за впръскване на бензин.
Незнам какво да ти кажа - забележи откъде и при какви обстоятелства се появява проблема и започни от елементите свързани с даденото състояние на мотора.



Прави го само на газ, сменени са блок бобина, стъпков мотор, ЕГР, свещи а прехвърля на 40 градуса.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 декември 2014 - 12:51

Колега, няма да стане. Аз имам пресостати от Ветра б дето ми останаха. Единя е същия като на корса б и за това предположих, че може и при теб да стане, но мойте са 4 пинови и двата.

Поздрави
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 10 декември 2014 - 19:37

 Ne6to Smisleno, на 10 декември 2014 - 12:51, каза:

Колега, няма да стане. Аз имам пресостати от Ветра б дето ми останаха. Единя е същия като на корса б и за това предположих, че може и при теб да стане, но мойте са 4 пинови и двата.

Поздрави



Колега, аз много благодаря, мисля,че ще намеря в някоя морга и ще пробвам с надежда да се оправи пък каквото стане
Поздрави
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 декември 2014 - 11:59

Да знаеш, че трябва климатикаджия да ти го смени. Ако пробваш сам ще фиряса фреона. Климатикаджията ще го източи, ще смени датчика и ще го върне обратно, за което ще ти земе макс 15/20 лв не 70/100 лв за нов фреон. Предполагам знаеш, но по-добре да кажа отколкото да стане грешка.
Отговори

shipkolini снимка shipkolini 11 декември 2014 - 17:47

 Ne6to Smisleno, на 11 декември 2014 - 11:59, каза:

Да знаеш, че трябва климатикаджия да ти го смени. Ако пробваш сам ще фиряса фреона. Климатикаджията ще го източи, ще смени датчика и ще го върне обратно, за което ще ти земе макс 15/20 лв не 70/100 лв за нов фреон. Предполагам знаеш, но по-добре да кажа отколкото да стане грешка.


Да сетих се колега за този вариант но все пак благодаря.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 11 декември 2014 - 19:00

Ако става въпрос за датчика който е до радиатора на климатика,сменя се без да се точи фреона.Отдолу под датчика има игла която затваря след като се развие датчика.Сменял съм по този начин на Астра Г и Зафира А без проблем!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg