Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Датчик на разпределителния вал, датчик на ХОЛ X20XEV

Zygot снимка Zygot 22 декември 2009 - 17:34

Здравейте колеги,
бих искал да споделя горчивия си опит с намирането на неоригинален датчик на разпределителния вал от типа датчик на Хол.
След като проверих цяла Варна 5 фирми доставчици на части и 3 сервиза се оказа ,че единствения начин за сдобиване на такъв датчик е официалния дилър на Опел Каргоекспрес ( 270лв. без монтажа) или от автоморга което не е вариант за вас защото по думите на един от автомонтьорите "датчика при опел е консуматив".

Защо се получава това недоразумение?
Опел вграждат в Х20ХЕВ индуктивен датчик до 1998г. ,а след '98 датчик на Хол. Намирането на индуктивен датчик не е никакъв проблем цените варират от 67лв. до 120лв. за да сте сигурни ,че датчика който купувате е индуктивен измерете съпротивлението между изводите му което е в размките на няколко ома 5-15 Ома. На моя оригинален camshaft sensor измеренето съпротивление беше ~200 кОма.

Датчика е залят неразглобим не подлежи на ремонт. Моя се разстроши в опит да го отворя, пробвах и с премахване на буксата проблема не беше в нея.
Подчертавам ,че на всички места където питах за този датчик с номер 90520850 ме уверяваха ,че го имат дори ми го продаваха 4 пъти ,но след това започнах да меря направо съпротивлението между изводите и си спестявах сглоби-разглоби.

Надявам се да спестя мъките и разхождането на колеги с грешка P0340 (incorrect signal camshaft sensor) варианта е само нов оригинален на незавидна цена. Ако знаех това щах да си спестя доста пари от гориво, време и нерви от разкарванията.

Аз съм потресен как датчик който намира приложение в многобройни звена и струва под долар за производство няма заместител от 3ти производител и може да бъде закупел само на убииствената цена 270лв.

Моля всеки който има опит в това да го сподели в темата. Аз утре ще ходя в Каргото.
Мнението беше редактирано от Zygot: 22 декември 2009 - 17:36
Отговори

Generous  снимка Generous 23 декември 2009 - 15:05

Здравей колега. Извинявай но не разбрах за кой датчик говориш? Датчик разпределителен вал на мотор Х20ХЕВ е един и същ като тип и преди и след опоменатите години от теб, с единствената разлика, че единия е с 2 - 3 мм по-къс от другия! :mhihi:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 27 декември 2009 - 17:23
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Zygot снимка Zygot 27 декември 2009 - 16:48

Не е така лично изпитано. Индуктивния датчик няма начин да го подкараш на Х20ХЕВ '99 като моя.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 27 декември 2009 - 17:24
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

WILLY снимка WILLY 27 декември 2009 - 17:20

Аз това лято смених на хечбека която също е с X20XEV с такъв който не е от дилъра на опел - на симтек комп. само сименс дачици работят както трябва всички останали или не тръгват или в по късен период дефектират.Този който майсторчето ми намери е пак сименс но без GM на него (изтрито е) и цената е под 100 лв но е без буксата което при мен си беше проблем защото повредения беше с друга букса. Аз също нямам спомен да има разлика в типа на датчика.
В момента и на двата мотора съм с ето тази букса:
Публикувано изображение

а ето как изглежда сменения датчик :
Публикувано изображение
Отговори

Zygot снимка Zygot 28 декември 2009 - 14:52

Колата ти колега коя година е ? Датчик с такъв куплонг пробвах по беше индуктивен. Твоя какъв е ?
Отговори

WILLY снимка WILLY 28 декември 2009 - 16:28

едната е 96 другата е 97 не знам какъв е точно но са еднакви и на двата мотора с букса като на първата снимка
Отговори

Zygot снимка Zygot 24 февруари 2010 - 13:26

Колеги след близо 9 месеца мъки и напъни да оправя работата по "еФтинко" накрая купих оригинален датчик. Поне във Варна не намерих място където да продават датчик от друг производител който да е инпулсен( Хол) ,а не индуктивен.

Датчика го закупих от Аутоплюс Варна за ~220лв. (с прилична отстъпка)
Дори и след диагностика всичко е ОК няма грешак и колата е много по-мощна и отзивчива.

Работих и по ремонтиране на тези датчици, подтикнат от темата на колегата ivantcho всичко е ОК при използването на TLE4905 ,но трябва да имате оригиналния датчик на разпределителния вал за да може да подава коректен сигнал(има вграден силен магнит). Не го направих с моя защото го чупих на части и магнита на който се разчита беше на счупен на две и реших да не експериментирам.

Благодаря и на колегата FRYER който ми услужи с неговия развален датчик от Х18ХЕВ за опитите ми да го съживя датчик на Хол TLE4905. ( на който му трябва за нещо да ми пише- трябва само транспортните разходи да си поеме)
Мнението беше редактирано от Zygot: 24 февруари 2010 - 13:28
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg