Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Проблем - парно!

talasum снимка talasum 08 септември 2009 - 14:54

Здравейте колеги, проблема е сходен с много други. До скоро колата некачваше 90градуса извън градско и реших да и сменя термостата в края на предната седмица - ESP френски, като си мислех, че проблема е в него. За два дена се реши но със застудяването положението е същото, а на всичкото отгоре и парното духа хладно. Ако отпишем термостата, коя друга част може да влияе едновременно на парното и температурата на двигателя? Мисля, че клапата топло-студено се върти нормално.
Отговори

ruci снимка ruci 08 септември 2009 - 17:36

Провери да не ти е запушена радиаторчето на парното.Пипни двата мъркуча на парното , те трабва да са топли като останалите маркучи.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 08 септември 2009 - 22:45

дори и да са топли пак може да е запушен и да не духа, ако двигателя ти е загрял поне 70 градуса тоест вече е в синия сектор стрелката и нямаш парно, най вероятно радиатора ти е запушен и ще трябва да го сменяш
Отговори

talasum снимка talasum 09 септември 2009 - 21:27

И двата маркуча са топли, но недуха в купето топло а хладно! Възможно ли е да е от потенциометъра , който регулира клапата топло студено и къде се намира той, че не съм сигурен дали това което видях непосредствено зад двигателя е същия?
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 09 септември 2009 - 22:25

Колега, не само че трябва да са топли, ами трябва да парят, да не можеш да си задържиш ръката повече от 5-6 сек.(трябва температурата им да е еднаква като на дебелия маркуч на радиатора.)
Отговори

talasum снимка talasum 10 септември 2009 - 12:07

Маркучите са горещи. Къде се намира радиатора на парното. В купето ли?
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 10 септември 2009 - 12:19

Само при Трабанта не е в купето. там въобще няма радиатор. Иначе най отдолу пред скоростния лост.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 10 септември 2009 - 12:21
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 10 септември 2009 - 17:29

при астра Г има един мотор който отваря и затваря топлата вода към радиатора, а като затвори прави байпас така че от към двигателя маркучите винаги ше са топли, намира се в ниско зад кутията на радиатора, има теми по въпроса потърсете и прочетете, това си е болест при астрите
Отговори

вълчев снимка вълчев 12 септември 2009 - 20:30

пробваи да го промиеш. махни маркучите и сложи 2 малки маркуча.Изведи ги нагоре и през единия налеи оцет, остави го така около час и половина и после го промии с вода.Може и с кислол но него го дръж около 2 мин. защото може да го пробие( радиаторчето), после промии пак с вода.При мен помогна,дано и при теб стане
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 13 септември 2009 - 16:44

ако е изцяло алуминиево и пластмасово няма проблем с кислола, аз точно така си отпушвах големия радиатор, но ако е месинг или бронз например, такава реакция ше стане че нямам думи, и ако ще го промиваш трябва да си на топло иначе ще минава всичко през байпаса и няма никаква да я свършиш
Отговори

talasum снимка talasum 14 септември 2009 - 09:39

Мерси за идеите колеги, пробвах с добавка почистваща охладителната система, но ефекта е нулев, почистих и с нея и с вода завъртях ама пак си духа хладно. Значи казвате тези маркучи да ги откача и да налея в единия оцет. Да питам ако това моторче което пуска и спира потока на топлата вода затвори и направи байпас при пускане на парното не би трябвало да се усети температурна разлика при смяна на топло студено нали?
Отговори

Navi62 снимка Navi62 14 септември 2009 - 22:59

И при мен се изгуби парното.Оказа се че зад врътката за топло-студено има едно ел.ключе което ми задеиства ел.мотор движешт клапана за пускане на охлаждащата течност към раиатора за парното или през баипаса.Оста на моторчето се беше разлепила от червяка задвижващ клапана и бръмчеше още при даване на контакт без да спира. При раздвижване на врътката спираше да бръмчи само на едно положение малко преди края на синия сектор {студеното}.Този мотор е точно пред радиатора за парното . След залепване на червяка парното заработи и спря да се чува бръмченето от към таблото.Достъпа до клапана е доста труден свързан с махане на централната конзола ,и радиатора на парното.Откача се централната конзола и тази между седалките които са закрепени с десетина винтчета след това се свалят двете метални планки крепящи предното табло защото пречат на достъпа до радиаторчето за парното. Откачат се и въздуховодите които обдухват в краката на предните седалки.Има и два  дълги винта които се развиват на канал от към двигателя и крепят капака под радиаторчето махат се и металните скоби от капака.С две метални скоби радиаторчето се откача от тръбопроводите ( там има и оплътнения) и моторчето е пред теб.
Мнението беше редактирано от Navi62: 14 септември 2009 - 23:01
Отговори

talasum снимка talasum 21 септември 2009 - 10:35

Колеги, проблема е решен, оказа се ел. клапана обръщащ топло-студено. Даже от автокъщата откъдето закупих колата са резнали захранването на клапата, че да не се чува дали функционира. Не се разглобява цялото табло,че да се стигне до радиатора и клапата, а само козолата между двете седалки. Поне това видях в сервиза. Успех на всички с подобен проблем!!!
Отговори

batkowoto снимка batkowoto 08 октомври 2009 - 15:53

 Navi62, на 14 Sep 2009, 10:59 PM, каза:

И при мен се изгуби парното.Оказа се че зад врътката за топло-студено има едно ел.ключе което ми задеиства ел.мотор движешт клапана за пускане на охлаждащата течност към раиатора за парното или през баипаса.Оста на моторчето се беше разлепила от червяка задвижващ клапана и бръмчеше още при даване на контакт без да спира. При раздвижване на врътката спираше да бръмчи само на едно положение малко преди края на синия сектор {студеното}.Този мотор е точно пред радиатора за парното . След залепване на червяка парното заработи и спря да се чува бръмченето от към таблото.Достъпа до клапана е доста труден свързан с махане на централната конзола ,и радиатора на парното.Откача се централната конзола и тази между седалките които са закрепени с десетина винтчета след това се свалят двете метални планки крепящи предното табло защото пречат на достъпа до радиаторчето за парното. Откачат се и въздуховодите които обдухват в краката на предните седалки.Има и два дълги винта които се развиват на канал от към двигателя и крепят капака под радиаторчето махат се и металните скоби от капака.С две метални скоби радиаторчето се откача от тръбопроводите ( там има и оплътнения) и моторчето е пред теб.


Във връзка с горенаписаното от теб (При раздвижване на врътката спираше да бръмчи само на едно положение малко преди края на синия сектор {студеното}) и аз имам сходен проблем състоящ се в това тракане.Иначе парно си има нормално.Ако съм те разбрал правелно трябва да сваля централната конзола за да стигна до това моторче, от което всъщност идва тракането.Ще съм ти благодарен ако ме посъветваш.Става върпос за астра г 2.0, 99г. Благодаря.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg