Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

АстраФ проблем с диодни мигачи

Sparx снимка Sparx 22 август 2009 - 09:34

Здравейте,
Вчера си купих от един колега от форума комплект SMD диоди, след като снощи ги монтирах се оказа, че поляритета на моята астра е обърнат и трябваше да си преправя малко схемата на мигачите като обърнах поляритета само на гнездата ... до тук всичко добре и диодчетата светят супер, но само на авариини, когато дам мигач започват да светят бързо, като когато има изгоряла крушка ... аз не съм много наясно, но предполагам, че съпротивлението и консумацията на диодите е много по малко от на обикновенна крушка и за това релето за мигачите не ги засича и започва да мига като лудо ... някой има ли идея как мога да го оправя ? Като допълнение ще кажа, че като си сложа крушката мигането на мигача си става нормално, но със диода е супер забързано. Мерси предварително колеги.
Отговори

Petio снимка Petio 22 август 2009 - 10:16

И на мене ми е интересно да разбера как се оправя този проблем понеже и аз съм замислил да слагам мигачи дали със смд диоди или с нормални е процес на размисъл все още
Отговори

Sparx снимка Sparx 22 август 2009 - 10:34

Аз довечера ще взема от едно приятелче хубав фото апарат и ще пусна едно клипче да го видите как мига на авариини :fire:
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 22 август 2009 - 11:21

Много добре знам как мига но и на мен ще ми е интересно някой да каже какво може да се направи. Някакво съпротивление ли ще се поставя за да не го отчита като по слаба крушката ли не знам. Пробвал съм да сложа различна крушка от каквато трябва да е на мигача и се получава същия ефект мига по-бързо.
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 август 2009 - 12:09

Спаркс ,ако обичаш кажи ми по един светодиод ли са в цокъл или са няколко броя ? А ако може и една снимка да се види визуално как изглеждат .
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 август 2009 - 12:12

Цитат

Закупих си 2 резистора с парамтри 10 вата 6 ома, малко са големи но работят добре!

Мнението беше редактирано от IvailoM: 22 август 2009 - 12:19
Причина за редактиране:: мръсницо чевръста :D
Отговори

Sparx снимка Sparx 22 август 2009 - 12:15

Ето това са диодите колега:
Публикувано изображение
Имай предвид, че това свети горе долу със силата на нормална крушка ... така че не ти препоръчвам да взимаш нещо по слабо.

Сега разрових по стабилно из нета и намерих следната тема http://bikerz.bg/vie...php?f=9&t=14805, която изглежда мега полезна по този въпрос ... само трябва някой да ми я преведе на нормален Български, че нищо не разбирам :mhihi:

М/у другото искам да благодаря на колегата kukareki от който закупих диодите, отнесе се много точно :fire:
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 август 2009 - 12:27

Струва ми се че ватовете трябва да са повечко - преди малко правих ексеперимент на мойта кола ,махнах крушката на мигача отзад на стопа и подвързах един светодиоден прожектор който съм си правил \седем 10мм. светодиоди \ и светенето е много забързано . След това намерих резистор 2,7 ома \15 вата -включен паралел на светодиодите -интервала на мигането се нормализира ,но при по продължителна работа на мигачите ,резистора не се пипа -пече яко . Може би с по голяма мощност резистор греенето ще е по -малко и мястото му на монтаж ще е желателно да е някъде из коша при двигателя за по-добро охлаждане .
Отговори

Sparx снимка Sparx 22 август 2009 - 12:40

Ами и на мен така ми казаха че трябва да се направи ... проблема е, че аз от такива неща не разбирам, мога да си ги запоя, но не знам какво трябва да взема ... а ме е страх да не претоваря нещо релето и да изгори, че утре вечерта пътувам за морето и да не стане някой фал. Аз м/у другото се чудя и на нещо друго ... значи при мен поляритета на мигачите е обърнат и диодите не искаха да работят докато не обърнах поляритета ... дали пък и това не играе някаква роля ?
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 август 2009 - 12:52

Може би фабрично им е бил сгрешен поляритета -не ме учудва ,ако са китайско производство - но не е това причината за забързаното мигане - малка им е консумацията и затова . И с добавянето на мощен резистор ,паралелно се отстранява това . Пробвай да подходиш опитно -с подбор на мощни резистори ,примерно 3 броя 10 ватови резистора ,със съпротивление 5-10 ома свързани паралелно , свържи ги паралелно на изводите на мигача и тествай . Остави го да поработи по-продължително време и следи колко загряват съпротивленията - ако си държиш пръстите по дълго време добре ,но ако прегряват много ,ще трябва да се увеличат ватовете още .
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 22 август 2009 - 12:59

поляритета не е сгрешен фабрично - просто така е решено на астрата явно - плюса да е общ а минусите да контролират крушките; според мен отговора ти си го дал сам а именно че "ватовете" са много по-млако в светодиодната крушка... аз взех същите за спирачките и сега имам този проблем с обръщането на поляритета но ти ме разколебаваш като казваш, че светят толкова силно колкото нормална крушка :(

а може ли по-подробно да обясниш точно как смени поляритета на цокъла за да накараш диодната крушка да светне?
Отговори

CH_M снимка CH_M 22 август 2009 - 13:04

Не бях срещал досега на Астра Ф на платките на стоповете плюса да е общ а управлението да е с минуса......... но както и да е.
Отговори

Sparx снимка Sparx 22 август 2009 - 13:06

 badmadafaka, на 22 Aug 2009, 01:59 PM, каза:

поляритета не е сгрешен фабрично - просто така е решено на астрата явно - плюса да е общ а минусите да контролират крушките; според мен отговора ти си го дал сам а именно че "ватовете" са много по-млако в светодиодната крушка... аз взех същите за спирачките и сега имам този проблем с обръщането на поляритета но ти ме разколебаваш като казваш, че светят толкова силно колкото нормална крушка :(

а може ли по-подробно да обясниш точно как смени поляритета на цокъла за да накараш диодната крушка да светне?

Не е проблема в поляритета на диода а на астра-та, защото ми направиха показно на калибра пред мен и диода запали без проблем ... другото смешно е, че на калибра-та го нямаше проблема със забързания мигач, което ме кара да си мисля, че просто на Ф-ките си им е бъгаво релето.

Ако ти кажа как съм обърнал поляритета ще те откажа допълнително ... :mhihi:
близо 2 часа съм си играл със всякакви варианти и накрая ми писна и изрязах пистите които отиват към мигача и им направих по едно мостче. Днес ще търча да търся поялник, че в момента мостчетата са много временни само колкото да видя как е ...
М/у другото не се отказвай от диодите, светят много яко ... ако си по центъра ела довечера до Бели Брези и ще ти направя показно как светят :fire:
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 22 август 2009 - 13:08

@CH_M:
за съжаление е така колега - единствената крушка с "нормален" поляритет в стопа на астра Ф (поне след фейслифта) е тази за мъглата в левия стоп... ако погледнеш при нея че видиш, че това дето е крачето отзад на крушката и идва от страничната ламаринка на тази на спирачката (демек при всички случаи едната е с обратен поляритет на другата) :mhihi:

@Sparx:
бе и аз като го гледах и умувах ми се струва, че това е май май единствен вариант ама грам не е оферта да режеш пистите в стопа според мен... някой няма ли друга идея как да стане това нещо :fire:


edit @CH_M:
моя грешка - не е общ плюса, минуса си е общ но е на задното краче на гнездата...
Мнението беше редактирано от badmadafaka: 22 август 2009 - 13:32
Отговори

Sparx снимка Sparx 22 август 2009 - 13:20

като се има предвид, че комплект стопове за Ф-ка върви по 20-ина лв втора ръка, изобщо не ти препоръчвам да го мислиш :fire: м/у другото дори и като ги срежеш, не губиш нищо, защото и да се случи нещо със диода, пъхаш старата крушка и си цепиш ... трябва само номера със съпротивлението да се направи с някакви буксички, защото ако махнеш диода и си сложиш старата крушка ще започне много тромаво да мига :mhihi:
офертата за довечера, ако имаш желание ... ела да видиш как съм го направил и да ти покажа как светят ... аз късния следобяд ще ходя да си търся поялник и съпротивления и ще се правя на жичкаджия, въпреки че нищо не разбирам :fire: ма пък съм от цял род електротехници и имам самочувствие ... та ще се оправя :mhihi:
Отговори

Pinto снимка Pinto 22 август 2009 - 14:53

Да попитам и аз. На всички Астри ли е обърнат поляритета или само на колегата е правно нещо по инсталацията. Бях решил да взема да пробам, но ако поляритета е обърнат става безмислено. Дали същото се отнася и за стоповете, защото колегата продава и такива лампички.
Отговори

Жоро снимка Жоро 22 август 2009 - 16:01

Имаш и още 1 проблем когато си с диоди и съпротивление!!! А той е, че ако ти изгори мигача, няма как да рабереш защото релето ще зъка пак бавно, защото ще минава през съпротивлението.
Отговори

hudson снимка hudson 22 август 2009 - 18:09

 Жоро, на 22 Aug 2009, 05:01 PM, каза:


Това е така, но само ако използваш едно съпротивление за всички крушки. Ако всяка си има - изгори ли крушката, не се затваря веригата и съпротивлението не играе.
Според мен, вероятността да изгорят диодните светлини при нормално функционираща ел. система е нулева, т.е. диодите ще си работят дълго след като си продал колата...
Отговори

kukareki снимка kukareki 22 август 2009 - 18:54

 CH_M, на 22 Aug 2009, 01:52 PM, каза:

Може би фабрично им е бил сгрешен поляритета -не ме учудва ,ако са китайско производство .



Не е сгрешен колега :)

На калибрата си мигат нормално и ги гледахме, след като си пмислихме че може да е изгоряла цялата диодна крушка, щом не свети. Странното е че до сега от всички продадени никой не се е оплакал :) Може би при тях работят... ?!

Сега виждам че Sparx си е признал за тестването върху калибрата :

Цитат

Не е проблема в поляритета на диода а на астра-та, защото ми направиха показно на калибра пред мен и диода запали без проблем ... другото смешно е, че на калибра-та го нямаше проблема със забързания мигач, което ме кара да си мисля, че просто на Ф-ките си им е бъгаво релето.


Но не съм съгласен, че светят като нормална крушка. Разликата е страшно голяма, ще снимам две крушки една до друга когато имам време за стравнение. Всичко опира до пластмасата на самия стоп или мигач. Ако е затъмнена както при мен доста се променя цвета на оранжявия мигач :(. Иначе това което ми харесва на мен най0много е самото отрязано мигане, като на съвременните коли :)
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 23 август 2009 - 01:05

проблема се решава много лесно, има един мощен резистор във формата на шина във релето, сменя се с 2-3 пъти по-голяма стойност и всичко ще е ок, само не мога да кажа каква трябва да е тя, предполагам че оригинално е нещо от порядъка на 0,1-02, ома може би 0,5-0,6 ома ще реши проблема, но трябва да е поне 2W
Мнението беше редактирано от Shmortz: 23 август 2009 - 01:06
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg