Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Резистор на големия вентилатор - VECTRA B

svetli_78 снимка svetli_78 17 октомври 2008 - 14:28

Понеже ме домързя (а и като гледах как я свалиха едни майстори) да свалям голямата перка и да режа резистора, реших проблема по друг начин:
поглед от горе
Публикувано изображение
от към мотора
Публикувано изображение
от страни
Публикувано изображение
захващане на шпилката
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Необходими материали:
Резистор около 0.3 ома с мощност около по-голяма от 100W - в моя случай са два в паралел 0.8ома 80W и 0.6ома 80W , получи се съпротивление 0.34 ома на 160W.
Те ще са най проблемни за намиране, на мен ми ги даде един комшия който си пада малко "плюшкин".
Предполагам че по битака и други подобни места могат да се намерят подобни.
Шпилка Ф6мм с дължина 1м.
Шайби с отвор Ф8 и външен диам.30 мм - за закрепване на резисторите(при положение че намерите същите резистори).
Няколко шайби Ф8 и Ф6мм стандартни, няколко гайки Ф6мм, силиконови кабели 2.5 мм2, клеми месингови, може от бакелитовите 6мм2 да вземете като отвиете болчетата и месинговата връзка пада.После си завивате болчетата на клемата.
Стъклолакова тръба Ф9 мм, няколко свински опашки.
Чук около 300гр. с дървена дръжка :newsm05_41: и менгеме правене на кривките на шпилката.
Свързването става по следната схема:
Публикувано изображение
Връзките съм ги подсигурил двойно - запояване и болтова (клемна) връзка.
Болтовете са на резисторите - М3 с голями шайби.
Клемите са "облечени" със стъклолаковата тръба и пристегнати със свински опашлета.
При желание може да се сложи предпазител на веригата с резисторите. Аз засега не съм сложил, но по натам ще сложа.

След интервенцията температурата на двигателя(по показание на термометъра на таблото) е:
95-92 градуса градско без клима
90 градуса градско със клима при външна темп.около31-32 градуса.
Преди това при включване на климатик температурата достигаше редовно 100 градуса.

И преди да правите нещо подобно три пъти мислете , премисляйте и тогава режете :sleep:
Мнението беше редактирано от svetli_78: 17 октомври 2008 - 14:35
Отговори

svetli_78 снимка svetli_78 08 декември 2009 - 11:41

Здравейте!
След недоглеждане и недообмисляне от моя страна, варианта с резисторите отпадна. Защо ли?
Резистора който е висящ (закрепен с болтчета и гайки М4 до този през който минава шпилката) от вибрациите се беше отлепил и паднал, висял е на кабелите.
Понеже си бях запазил оригиналния резистор, го поцепих и изпразних от съдържание(керамика и кварцов пясък), шунтирах термозащитата с парче тънка поцинкована ламарина, залепих го на пункшвайц и обратно в корпуса!
Ето и снимки:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Резистора седи горе защото тръбите на климатика пречат. Ще го сваля на оригиналното място като оправя тръбите на климата, че изпускат.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg