Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Колектори

Mumko снимка Mumko 06 август 2008 - 11:38

Имам идея да си сложа изпускателен колектор от 20 ХЕ, на моя двигател който е Екотек.
Някой правил ли го е, има ли големи рзправии с направата?
Отговори

Марто снимка Марто 06 август 2008 - 11:44

 Mumko, на Aug 6 2008, 12:38 PM, каза:

Имам идея да си сложа изпускателен колектор от 20 ХЕ, на моя двигател който е Екотек.
Някой правил ли го е, има ли големи рзправии с направата?


Като за начало си попълни профила коректно за да не гадаем, защото Екотек може да бъдат доста мотори , дори и моя дизел също се води Екотек;)
Отговори

Mumko снимка Mumko 06 август 2008 - 11:52

Е за бензин става въпрос и 2.0 литра... Той дизела е с турбо и колекторите са му отзад.
Та намерих сега една тема и снимки към нея и ми идва следния въпрос в главата:
Има ли смисъл да се прави нов фланец? Никога не съм сравнявал двата колектора (чугунения и стоманения) за да видя дали разстояниеето между тръбите при едните и другите колектори е еднакво.
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 06 август 2008 - 11:53

Именно, защото не си ги сравнявал си мислиш, че може да стане - ама всъщност са доооста различни...
Отговори

Mumko снимка Mumko 06 август 2008 - 12:03

Това означава ли че тръбите трябва да се разпъват или приближават? Ако новите тръби сочат срещу дупките в главата с наваряване и след това фрезоване на отворите. Принципно само идейки ми идват в главата.
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 06 август 2008 - 12:11

Ами никой във форума не го е правил до сега, независимо, че си е проблем на XEV-а този колектор (моя е спукан и щрака много неприятно). По нета съм гледал и го дават като се среже фланеца от на XEV колектора и се завари/съедини с долната част от XE ставало, че даже се и поотпушвала колата бая, НО! това съм го виждал на Corsa, не съм сигурен обаче, че тръбите надолу могат да минат по същия начин... Т.е трябва да се пробва :/

В твоя случай (Калибра, нали така?) шансът да стане е по-голям, защото има калибри с ХЕ, т.е колектора трябва да минава по подобен начин (ако изобщо е различен от на Вектра Б и другите с XEV по-нови).
Отговори

Mumko снимка Mumko 06 август 2008 - 12:19

Май отивам към закупуване на един такъв (Х20ХЕ) сваляне на моя (Калибра Екотек 136 коня) и мерене.
Принципно не е проблем да се отреже и завари на нов фланец, фрезисти много и то приятели.
Принципно ако разликите са само в броя и разположението на дупките за шпилките проблема е никакъв, а дали няма да е най лесно да взема две гарнитури и ще си покаже има ли разлика в отворите.
Ще го направя още сега хехехе.
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 06 август 2008 - 12:45

Да, с гарнитурите ще остановиш това, което ти написах по-рано - фланецът е различен, както и видът и мястото на отворите :)

Търси си колектор от C20XE (X е следващата ЕКО норма, т.е няма такъв двигател, твоят е наследникът му) и пробвай, особено след като имаш приятели фрезисти! Колектор от XE можеш да си намериш за 50тина лева, така че това е доста заслужаващ си мод по изпускателната система... Най-малкото ДОСТА ще се поотпуши самата кола, просто екотек колекторът е изключително СТРАННО изчислен и изпълнен в последстиве... Има ебати ъглите на тръбите, които само спъват потокът, а и в последствие се пука самият колектор от тези въпросни високи температури на газовете... Всъщност, самите еко системи не го спъват толкова самият двигател, колкото този ТЪП изпускателен колектор ;)

Айде ако го направиш да драснеш после какво е станало, защото в действителност НИКОЙ от форума не се е похвалил с подобно преправяне, а на мен може да се каже, че ми е НАЛОЖИТЕЛНО вече, просто няма да ти казвам за какви звуци си говориме, все едно съм 1.7 isuzu :dummy:
Отговори

s7ifl3r снимка s7ifl3r 06 август 2008 - 15:41

Дай си пощата и ще ти пратя малко снимки как колектори от ХЕ са монтирани на двулитровия Екошит и също и на 1.8 Екошит...Иначе ако намериш колегата Ndoe, мисля че той ще ти е полезен тъй като е правил тази интервенция! :dummy:
Отговори

Mumko снимка Mumko 06 август 2008 - 16:09

Мдаааа имам и двете гарнитури пред мен и ги меря. Отворите си отговарят по разположение и само толкова.
Разлики и евентуално решение.
1. на Екотека отворите са с по около 3-3.5мм от всяка страна по-широки.
Според мен не е проблем да се вземе малко от фланеца на "новите" тръби за да не се получи прагче точно на изхода от главата.
2. точно в средата на изпускателният отвор има една дупка която при някои модели води към ЕГР клапана чрез отделна тръбичка.
При мен не води никъде което значи че "новите" колектори могат да се наварят с телоподаващо за да не излизат от там газове.
3. В десния край на оригиналния колектор има един отвор който води към ЕГР клапана.
И там май ще трябва да играе телоподаващото като се завари метална плочка. Така ЕГР клапана няма да се изолира и ще продължава да си работи за добро или лошо.
4. не съвпада нито една от дупките за стягане на генерацията към главата.
И тук пак ще се наварява.

Когато се изхаби половин ролка тел за телоподаващото с гарнитурата при Тони фрезиста (най-добрия когото познавам) за да обработи отвори, дупки и тем подобни. и накрая да се шлаифа че 100% ще кривне някъде от заварките и да се слага.

Търся читав колектор от ХЕ и ще го почвам.

А има ли някой който е направил тази интервенция да каже изобщо заслужава ли си, ще се усети ли разликата в мощността на колата???

Stingray@mail.bg
Ще съм благодарен на снимки...
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 06 август 2008 - 16:24

Евала! С нетърпение и интерес ще чакам да споменеш резултатът, както и колко общо ти е излезнало всичко :dummy: Ако направиш и повечко снимки... цена няма да имаш :dummy:

Обаче съвет от мен - ако запушиш всички отвори от колектора към ЕГР-а хвани запуши и самият ЕГР... Т.е сваляш го и изрязваш нова гарнитурка - взимаш за образец старата, но просто не дупчиш отворите, както са на оригиналната гарнитура ;)
Отговори

Ivailo снимка Ivailo 22 март 2009 - 21:12

в крайна сметка става ли или не ? смисъл на мойта астра да сложа колектор от с20хе??
Отговори

sechko снимка sechko 23 март 2009 - 00:01

Aз сложих на Астра Ф С18ХЕ такава генерация.Направих нов фланец и заварка на аргон с хром никелова добавъчна тел,не с телоподаващо!Но за нещастие при заваряването се изкриви фланеца и се наложи пак шлайфа при който ми занулиха от вътре направените канали за екотека.ОТ 3-4мм останаха 1 мм.Нямам представа дали пречи или помагат тези канали. Не мога да кажа дали се отпуши колата защото не бях я карал преди това,но определено изкара съвсем различен звук.Като се има предвид наистина пътя и ъгъла на изгорелите газове на оригиналната чугунена генерация и тази на С20ХЕ то би трябвало да е значително по добре.Проекта все още не ми е готов,но с чип на компа и спортен панелен филтър мисля че трябва да има определено ефект.Имам снимки но не мога да ги кача тук. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=35...mp;pid=11205512
Мнението беше редактирано от sechko: 23 март 2009 - 00:33
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg