Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

перки, датчици и т.н.

blagom снимка blagom 16 юни 2008 - 13:53

имам едно питане
малко предистория
в събота ми се случи една случка. а така като се замисля ми се е случвало и друг път. седя си аз и съм пуснал климата, колата работи добре -държо 90-тина градуса... и вече 20мин е чакам моята и си викам я да е спра тая кола обаче не става - топло. пускам климатика пак и колата след няколко минути стига 98-100 ->пуска втора скорост на перката и на 95 се изключва обаче колата не иска да се охлажда и пак втора скорост и т.н. слизам аз и гледам перката на двигателя не работи а само тази на климатика. охлади се колата с помощта на парното и махнах предпазителите (30А-зелени - в кутията отляво на акумулатора), сложих ги пак размърдах двете релета в същата кутия и перката при пускане на климатика тръгна. в момента няма ядове.
къде се крие ключа за палатката? ->темата на maiky отговаря ли ми на въпроса?
може ли реленце да е заминало?различни релета ли управляват двете перки?
как така перката на климат. въртеше а пък другата въртеше само на втора скорост?
Отговори

sauber снимка sauber 16 юни 2008 - 18:57

 blagom, на Jun 16 2008, 02:53 PM, каза:

имам едно питане
малко предистория
в събота ми се случи една случка. а така като се замисля ми се е случвало и друг път. седя си аз и съм пуснал климата, колата работи добре -държо 90-тина градуса... и вече 20мин е чакам моята и си викам я да е спра тая кола обаче не става - топло. пускам климатика пак и колата след няколко минути стига 98-100 ->пуска втора скорост на перката и на 95 се изключва обаче колата не иска да се охлажда и пак втора скорост и т.н. слизам аз и гледам перката на двигателя не работи а само тази на климатика. охлади се колата с помощта на парното и махнах предпазителите (30А-зелени - в кутията отляво на акумулатора), сложих ги пак размърдах двете релета в същата кутия и перката при пускане на климатика тръгна. в момента няма ядове.
къде се крие ключа за палатката? ->темата на maiky отговаря ли ми на въпроса?
може ли реленце да е заминало?различни релета ли управляват двете перки?
как така перката на климат. въртеше а пък другата въртеше само на втора скорост?




ДА !
Отговори

hudson снимка hudson 16 юни 2008 - 19:55

 blagom, на Jun 16 2008, 02:53 PM, каза:

как така перката на климат. въртеше а пък другата въртеше само на втора скорост?

Това не го разбрах?
Отговори

blagom снимка blagom 17 юни 2008 - 09:36

 hudson, на Jun 16 2008, 08:55 PM, каза:

Това не го разбрах?

перката на климатика си работи постоянно като се включи климатика докато перката на радиатора на двигателя не работи докато не вдигне 100 градуса и не включи втора скорост. два дни вече нямам ядове. :mhihi:
Отговори

hudson снимка hudson 17 юни 2008 - 10:51

Хм, при мен тръгват и двете перки щом включа компресора. Но не съм сигурен дали включва втора скорост като стигне 100 градуса - просто не съм имал възможност да проверя.
Отговори

blagom снимка blagom 25 юни 2008 - 10:09

значи работата е такава - перките работят нормално ако не е пуснат климатика. пускам климатика ако колата е студена- перките тръгват и работят нормално. ако карам в жегите без климатик и колата позагрее порядъчно и се опитам да пусна климатика перката на двигателя не се пуска, а само тази на климатика. спирам климатика и след 2 мин. си се пуска и работи както си му е реда. пускам климатика -пак не иска да тръгне и така...днес мисля да ходя в сервиз да е гледат. според вас може ли ядовете да идват от датчиците за налягане на климатика. <_<
Отговори

blagom снимка blagom 02 юли 2008 - 14:44

намерих решение на проблема случайно сега пред офиса след като пак ми спря перката на мотора.
значи проблема е в релето на климатика за втора скорост под номер 4 при мен се получава така -пускам климатика, перките бачкат, след малко залепва релето на климатика за 2 скорост и се пуска перката на климатика на втора скорост а тази на двигателя спира. спирам климатика и след малко се пуска перката на мотора. размених релетата 4 и 5 които са еднакви и перката тръгна. това го разбрах като махнах капачетата на реленцата и ги гледах какви ги вършат. проблема при мен се появява само в големи горещини и хубаво като се е напекла колата.
помествам и тук текста за да е завършена темата и като се чете да има някакво решение на края
Отговори

blagom снимка blagom 07 юли 2008 - 08:22

надявам се това да е последния ми пост по темата.
в неделя ходих на сервиз за тая перка и добре че бях подготвен лекинко с една схемичка та на човека му стана интересно. провери всички релета, инсталацията, каза че резисторите са ок (обикновено се губели първите скорости като изгори) и след няколко часа светкане с лампичките се оказа че при вдигане на налягане в системата датчика трябва да пусне паралелно и 2 перки, т.е. на втора скорост, но се губи масата към реле 8 което командва перката на мотора и по този начин перката спира и се прецаква цялата история. самото кабелче е ок. датчика за налягане на климатика (левия като застанеш с лице към колата) има 2 кабелчета за маса (жълто кафяво и бяло кафяво) и като вдигне налягане подава маса само на релета 4,5,6 и не подава на реле 8.
p.s сега разбрах, че всъщност има 3 степени на включване на перките.
Отговори

blagom снимка blagom 12 юли 2008 - 10:13

не е в датчика проблема.....ако изобщо е проблем, в смисъл че незнам дали по принцип не трябва да работят така перките. как е при вас - като се вдигне налягането и двете перки ли тръгват на втора скорост ? вече съм в мат :mhihi:
Отговори

ГостVVAS_* 12 юли 2008 - 21:10

 blagom, на Jul 12 2008, 11:13 AM, каза:

... как е при вас - като се вдигне налягането и двете перки ли тръгват на втора скорост ? вече съм в мат :mhihi:

Здравей! На моята Вектра Б ( X18XE ) с вкл. на климатика и двете перки тръгват на първа степен. Щом се вдигне налягането и двете перки се вкл. на втора степен!
Отговори

blagom снимка blagom 14 юли 2008 - 11:22

в крайна сметка съм се вкарал в излишни разходи и съм се притеснявал напразно.
доколкото виждам от схемата за вектра b с z18xe мотор (както и при моята) работата на перките е 3-степенна (или просто и новия датчик е бъгнат, което ми се вижда почти невъзможно).
1 степен->включва двете перки на първа скорост
2 -> включва перката на климатика на втора и изключва тази на мотора, като при спадане на налягането отново ги включва на първа скорост
3 -> включва двете перки на 2 скорост
не знам защо така са решили от опел, но според мен в задръстванията направо си е ужас и колата не може да се охлади поради простата причина, че изключва перката на мотора. аз си мисля че решението е да вържа двете маси на късо и така ще имам само 1 и 3 степен
Отговори

blagom снимка blagom 12 септември 2008 - 08:06

темата стана малко като монолог, но сега като е чета се убеждавам че повечето майстори нищо не разбират (изключвам тези в оторизираните сервизи понеже ми се е налагало само веднъж да ходя за бубината и там ми хванаха проблема ...от втория път, но...лошо не мога да кажа). след няколко посещения на различни сервизи и след като всички ме убеждаваха че просто колата е направена така да работи и след няколко лични с VVAS и MAIKY (искам да им благодаря и на двамата) се заврях снощи под колата и пуснах 12 от акумулатора директно на перката на вътрешния радиатор. оказа се че като подам + на средната букса няма никой в къщи, така че резултата е прецакан резистор и при мен.
само ме е яд че чак сега открих проблема
съвета ми е като имате някакъв проблем проверявайте първо перките
Отговори

Maiky снимка Maiky 12 септември 2008 - 10:31

Аз само не разбирам,защо като от самото начало ти казах за резистора,не го провери веднага? Аз се набутах яко преди,писах темата за да не се набутват колегите, и въпреки това никoй не взима резистора на сериозно! Радвам се,че си открил проблема!
Отговори

spasito снимка spasito 12 септември 2008 - 10:46

Да и аз смених моя с такъв от перка на климатик те са еднакви при мен не включваше 2ра скорост :beer:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg