Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Термостат C16NZ

UNAMENABLE` снимка UNAMENABLE` 11 май 2008 - 11:26

Здравейте колеги
забелязах че напоследък много бавно ми загрява двигателя също че на дълъг път много изтива което ми подсказва че термостата си е заминал та реших да го сменя но незнам каде се намира... и дали въобще ще мога сам ако е някаде забутан както си мисля.... :opel_forever:
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 11 май 2008 - 11:29

забутан е и още как точно зад ангренажния ремък е . Гледаш в ляво има един маркуч дето влиза от горната на радиятора и малко сас страна форма .Другия му край влиза точно зад ангренажния ремък и точно там зад една планка е термостата. Вадят се доста неща за да се смени и не е за всеки колега
Отговори

UNAMENABLE` снимка UNAMENABLE` 11 май 2008 - 11:53

 aan_astra, на May 11 2008, 12:29 PM, каза:

забутан е и още как точно зад ангренажния ремък е . Гледаш в ляво има един маркуч дето влиза от горната на радиятора и малко сас страна форма .Другия му край влиза точно зад ангренажния ремък и точно там зад една планка е термостата. Вадят се доста неща за да се смени и не е за всеки колега

точно там се опасявах че е.... то тряа се маха пистовия ремък пластмаси... ще се ходи на майстор май
Отговори

ruci снимка ruci 12 май 2008 - 18:23

Трябва да свалиш ангранажния ремък и шаибата на разпределителния вал.Ака не си правил тази интервенция по добре отиди при маистор ,послие да не си биеш главата в стената и да викаш "леле какво стана".
Отговори

UNAMENABLE` снимка UNAMENABLE` 12 май 2008 - 20:46

да забелязах че доста неща се свалят.. ясно е че няма да се захвана сам като се има в предвид и че нямам подходящи инструненти ми се струва направо невъзможно :3:
ех защо не беше кадета за 2 мин. го сменям :opel_forever:
Отговори

SkiGeorgi снимка SkiGeorgi 13 май 2008 - 17:26

В интерес на истината на C16NZ съм сменял термостат, без да махам ангренаж, но си е голяма играчка.Ако не ти се занимава, по-добре дай някой лев и си гледай кефа.
Отговори

tena снимка tena 14 май 2008 - 08:05

За ентусиастите пействам един пост за това как се сменя термостат на C16NZ без сваляне на ремъчни шайби. На времето съм го копнал от безкрайните дебри на нета ( :somad: нека да пребъдат дните му :doh: :somad: :unsure: )

-сваляте пластмасовия капак на кутията на ангр.ремък.
-завъртате ангренажното колело с помощта на гаечен ключ на болта на шайбата на коляновия вал докато отворите на малкото колело/на разпределителния вал/ съвпаднат с двата болта които държат кутията на ангр.ремък.С ключ №10 тръбен отвивате болтовете.Така кутията има възможност да се премести наляво.Малко е но достатъчно да стигнете до двата болта които държат фланеца на термостата.С ключ №13 ги отвивате.Малко е трудно защото мястото не позволява голям ход на ключа.Развивате ги след което завъртате фланеца така,че да извадите болтовете.
-сега е най-трудното.Хубаво е да имате помощник,но и сам става.Избутвате кутията максимално към агренажния ремък, предварително отлепете фланеца от блока.Уплътнението на термосттата леко е залепнло за фланеца.Внимателно завъртате фланеца да излезе от термостта и готово.
-с дървено трупче или с дръжката на чук отлепвате термостата от главата и го изваждате.
-при поставянето на новия термостат трябва да СПАЗИТЕ СЛЕДНОТО:реброто на термосттата да е вертикално защото няма да влезе в леглото на главата.
-внимателно вкарвате уплътнението в леглото му за да не прокапе и фланеца да ги притисне добре.
-както сте извадили фланеца така го връщате обратно и затягате болтовете и всичко останало.
На мене ми отне около един час и нещо защото не бях сигурен дали може да се смени без да се сваля ангренажния ремък.Сега ако тръгна да го правя мисля,че един час ще ми стигне.

Лека и безаварийна!!!
Отговори

UNAMENABLE` снимка UNAMENABLE` 14 май 2008 - 15:19

Благодаря на всички за съветите
Все пак аз отких един изключително лесен начин да си оправя термостата :somad: сложих тозй от кадета тои е един кръгъл и пасна абслолютно точно в самия маркуч.. пъхнах го най-накрая кадето вече започва металната част дори не го пристегнах отвън защото влезе доста трудно и няма нужда..
след това тествах колата дали ще отвори на време карах я доста километри градско и извънградско.Рабоди идеално стигна до 90С и като отвори падна малко :unsure:
Само леко ме притеснява това че сега малко или много циркулацията на водата е нарушена и при по големите жеги може да започне да загрява но ако това стане винаги мога да го сваля :doh:
Имам един въпрос за тези които са виждали оригиналния термостат.Може ли да го сваля и да си карам без него? така поне няма да са 2 термостата и по добре ще циркулира :somad:
:somad:
Отговори

andrey снимка andrey 14 май 2008 - 19:06

колега маистора ще ти вземе 15 лв наи -много ,на мен толко ми взеха.
Отговори

UNAMENABLE` снимка UNAMENABLE` 15 май 2008 - 17:57

 andrey, на May 14 2008, 08:06 PM, каза:

колега маистора ще ти вземе 15 лв наи -много ,на мен толко ми взеха.

да.. но като знам колко им е живота на тези термостати ще трябва направо абонамент да си направя за смяна на термостат :unsure:
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 03 февруари 2012 - 23:09

Преди да ми смени термостата майстора и аз имах голям проблем с температурата на двигателя трябваше да мина 20 км за да ми отлепи стрелката от синьото(понеже съм в гърция)майстора ми иска 50 евро :( , но сега всичко е ток и жица!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg