Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Трети стоп - направи си сам

rusin atanasov снимка rusin atanasov 24 февруари 2008 - 20:08

Здравейте,
искаше ми се на астричката да и сложа един трети стоп. По разните кръстовища гледам все еднакви трети стопове, пък на някой и светодиодите им изгорели и на места сегментите са тъмни, което не изглежда красиво. Загледах се по разните китайци на пазара, но не ми хванаха окото с техните съмнителни способи за захващане. Е има и хубави, обаче и парите са им хубави, което си е нормално. Реших да си направя свой си трети стоп.
За целта използвах едни пръчки ПОЛИАМИД - нещо като пласмаса със същите възможности за обработка. Продават се на килограм и не са никак скъпи и има в млечно бяло и черно като цветове - поне такива продават тук. Общо взето на кра стопа ми излезе не повече от 2-3лв
Харесах си еда пръчка с d=15мм с черен цвят и пробих едно водещо отворче в единият и край:

Публикувано изображение

После с по-голямо свредло 10мм разширих отвора, но не целия, за да стане глух:

Публикувано изображение

Пробих челно с 3мм свредло за да мога да прокарам кабел за осветлението на стопа:

Публикувано изображение

От пръчка с млечнобял цвят отрязах едно парче и с по-дълго свредло 7мм пробих отвор от двете страни. Избрах такъв размер на пръчката че да мога да я пробия с наличното свредло. В двата и края поставих по един ярко светещ кристален червен светодиод облякан със силиконов шлаух и фиксирах с термосвиваема лента:

Публикувано изображение

Така от двата си края на тази тръбичка има по един светодиод:

Публикувано изображение

Ето на такова прилича третия ми стоп преди монтажа:

Публикувано изображение

На задната врата на комбито съм махнал горната пласмаса и съм закрепил двата държача на светещата пръчка завити с по една рапидка.

Това е самия куплунг свален от непотребна платка на стар телевизор за да може при нужда да се маха ако се разглобява. Вътре има съпротивление 200ома, поне на мен с такава стойност ми хареса как светят паралелно свързаните светодиоди.

Публикувано изображение

Тук е вече готово за монтаж:

Публикувано изображение

Ползвах отвора за кабела към отоплението на стъклото и гуменото гофрирано маркуче м/у купето и вратата и така подведох кабела към левия стоп:

Публикувано изображение

Ето резултата:

Публикувано изображение

Скоро ще сложа снимки и на вече завършен стоп че остана само да се свърже с инсталацията на колата.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Стельо снимка Стельо 24 февруари 2008 - 22:16

браво батка такива хора като тебе ме кефят .. шапка ти свалям :thu: само да те питам ... бялата пръчка си я разпробил от край до край с свредлото нали?? и светодиодите си ги закрепил към края на пръчката да светят един срещу друг ??
браво браво ... !!!
Отговори

SkiGeorgi снимка SkiGeorgi 24 февруари 2008 - 22:28

Много ефектно се е получило!Харесва ми!
:thu:
Отговори

Жоро снимка Жоро 24 февруари 2008 - 22:33

Найстина пропуснал си да покажеш как става основната част от стопа...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 24 февруари 2008 - 23:11

Хора като теб рядко-всичките ти теми подредени,снимки,обяснения.Евала.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 24 февруари 2008 - 23:17

 Стельо, на Feb 24 2008, 10:16 PM, каза:

браво батка такива хора като тебе ме кефят .. шапка ти свалям :thu: само да те питам ... бялата пръчка си я разпробил от край до край с свредлото нали?? и светодиодите си ги закрепил към края на пръчката да светят един срещу друг ??
браво браво ... !!!


Да, точно така съм направил.

Ето и продължение, самото окабеляване.
Свалих "платката" на задния стоп от двете щипки намиращи се по средата му и отделих куплунга натискайки неговата си щипка. Премахнах "пласмасовият ограничител " /прилича на мъничко гребенче за коса/ долу в дясно на снимката.Изкарах на пред самото краче и то излезе от буксата. Прибрах мъничко с малка отверка най дълго стърчащата му пластинка/няма как да се обърка защото са само две/ и издърпах свободно крачето.

Публикувано изображение

Зачистих с колофон и запоих проводниците от третия стоп след това изолирах с термосвиваем шлаух. От лампичката се орентирах кое е + и кое -, в случая двата крайни проводника. При слагане на "пласмасовия ограничител " от поставените допълнително проводници, той не влиза на мястото си, за да го ползвам отново отчупих две крачета от него. Той не позволява при слагане на буксата контактните пластинки да се излезнат на горе. При новите кабели това е не възможно защото доста трудно ги поставих на местата им, пък и буксата си влиза без проблем за да се мъча да я натискам силно:

Публикувано изображение

Ето готовото свързване:

Публикувано изображение

Снимах до колкото е възможно на тъмно:

Публикувано изображение

Така е от вътре, макар че една дневна снимка би била по-добре изглеждаща. Без да е включен стопа:

Публикувано изображение

В папката където са снимките има и 2-3 не публикувани.
Опасявах се че щом като "пурата" свети цялата т.е.с от всички страни ще се вижда в огледалото и ще ме дразни като натисна спирачките, обаче с регулиране на огледалото за задно виждане проблема изчезна, а видимоста на зад не се ограничи видимо.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

sando_astrata снимка sando_astrata 19 април 2008 - 21:36

Всичките ти теми са ненормални сичко ли си праиш сам ?? Евала бачка !! :beer:
Отговори

Красимир снимка Красимир 19 април 2008 - 22:05

:thu: :beer: :beer: :thu: :thu:

браво бе колега...
струва ми се че от теб може мн неща да научим...
хубавото е че осъществяваш идеите си, и то мн качествено...
Отговори

ASTOR снимка ASTOR 19 април 2008 - 22:34

Поздрави за Русин и хубавата статия. Сигурно така бачкаш и с Аудиото (познаваме се от друг форум)
Отговори

HellRell снимка HellRell 13 август 2009 - 19:41

здр
да не правя нова тема пиша тук

днес си монтирах трети стоп made in china
монтирах го вси4ко - ок
забелязах оба4е 4е като включа задна неработи,
то по-добре така де, но да попитам нормално ли е
или всичко е ок
Отговори

CH_M снимка CH_M 13 август 2009 - 20:01

Не е нормално .Провери си добре къде си подвързал всичко и особено -масата .
Отговори

HellRell снимка HellRell 13 август 2009 - 20:12

Вързах ги където светна ") В случая за 2 и 3 пластинка отгоре надолу на стопа
тук съм се опитал да го нарисувам, но неставам за художник явно
хах
http://store.picbg.n...1d775561402.jpg
Мнението беше редактирано от HellRell: 13 август 2009 - 20:15
Отговори

HellRell снимка HellRell 13 август 2009 - 20:55

готово
оправих го
били 2 и 4 пластина т.е. масата съм объркал
Отговори

FANTOMASCHO снимка FANTOMASCHO 14 август 2009 - 17:48

Относно проблема със дразнещото светене в огледалото се решава с добре залепено плътно фолио (може и с алуминиево тиксо Публикувано изображение) с цвят по желание () .
:newsm05_41: за идеята
Отговори

orion_cancer снимка orion_cancer 20 януари 2011 - 17:48

 HellRell, на 13 Aug 2009, 20:55, каза:

готово
оправих го
били 2 и 4 пластина т.е. масата съм объркал


А може ли и пояснение къде се свързва (+) и (-).
Мнението беше редактирано от orion_cancer: 20 януари 2011 - 17:51
Отговори

ГостMPI_* 30 март 2011 - 20:00

Изтривам го, за да не развалям хубавата тема.
Мнението беше редактирано от MPI: 30 март 2011 - 20:33
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 март 2011 - 20:20

А ето какво направих аз. Идеята ми дойде от една патрулка Астра Г, дет беше пред мен на светофара и понеже много ми хареса как свети диод с лупа си купих 3ти стоп от Астра Г
3тия стоп + малко пластмаси
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Тук вече залепен за едната лайсна с "пласмосава заварка" :)
Публикувано изображение

Наложи се да изградя парче понеже имаше разлики межди извивката на стопа и лайсната
Публикувано изображение

След кит за брони, черен шприц за брони, вече боядисани с черен мат - пак бъмпър...
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Ето как пасва на задното стъкло
Публикувано изображение

А ето и как свети, мисля че свети доста ярко. Защото отгоре козирката му пази сянка, а отдолу самия той си фокусра светлината. А и самия той е с диоди и лупи...
Публикувано изображение

Няма отражение в стъклото и свети хипер готино и ярко...
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 31 март 2011 - 10:16

Ей, направил си го, супер е станал!

Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg