Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

За Или Против Махането На Катализатора ?

AnTo снимка AnTo 10 февруари 2008 - 15:12

Здравейте. Днеска едно приятелче ме светна ... че повечето хора си махали катализаторите ... защото след 60 000 км. се запушвал ... а без него щяло да гори по-малко и повече щяла да върви ... че и на сичкото отгоре ... ги изкупували за 75лв./килограма, а моя бил 1.3 кг. Според вас да го махна ли ? Какви са другите алтернативи ? Колко струва да го сменя и т.н. ... мерси предварително :)
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 10 февруари 2008 - 15:17

 AnTo, на Feb 10 2008, 03:12 PM, каза:

Здравейте. Днеска едно приятелче ме светна ... че повечето хора си махали катализаторите ... защото след 60 000 км. се запушвал ... а без него щяло да гори по-малко и повече щяла да върви ... че и на сичкото отгоре ... ги изкупували за 75лв./килограма, а моя бил 1.3 кг. Според вас да го махна ли ? Какви са другите алтернативи ? Колко струва да го сменя и т.н. ... мерси предварително :)



Колега щеш нещеш рано или късно трябва да се махне иначе може да направи големи поразий :unsure:
Отговори

Гостpeshokn_* 10 февруари 2008 - 15:53

Като например?

Виж сега, ако катализатора ти е бил запушен, след като го махнеш колата ще върви малко повече, но ще бъде и леко по-шумна и ще ти миришка на бенз или печка. Иначе разлика във возията може и да усетиш, но това е при положение, че катализатора ти е бил много запушен. Някои членове твърдят, че се увеличава мощността (качване на коне и въртящ момент) и пада разхода на гориво, ма да ти кажа май това е само психологическа заблуда. Имаше един пример с тапата на дупето - ако имаш газове и имаш тапа на дупето няма да се чувстваш добре, нали? Ма като ти я махнат, ще вземеш да отпушиш и да изкараш всичко, :unsure: въпреки, че ще мърсиш атмосферата с газовете си!
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 10 февруари 2008 - 15:59

 peshokn, на Feb 10 2008, 03:53 PM, каза:

Като например?



Виждъл съм БМВ х5 тече масло от всякъде и пуши от под капака. Свалиха катализатора нямаше грам ядове после. Цялата работа се оказа от фалшив бензин :unsure:
Отговори

don_ray снимка don_ray 10 февруари 2008 - 16:03

Ако му е дошло времето го махай. Как се разбира, мисля че имаше признаци описани тук някъде. После си сложи друг ;) Не за друго, но всеки трябва да се замисли малко за природата и последтсвията. Сигурно много ще кажат - точно моята ли кола, но .... всеки трябва да направи една малка стъпка в тази насока
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 10 февруари 2008 - 16:05

 don_ray, на Feb 10 2008, 04:03 PM, каза:

Ако му е дошло времето го махай. Как се разбира, мисля че имаше признаци описани тук някъде. После си сложи друг ;) Не за друго, но всеки трябва да се замисли малко за природата и последтсвията. Сигурно много ще кажат - точно моята ли кола, но .... всеки трябва да направи една малка стъпка в тази насока



Колега за природата си много прав. Вече трябва мислим за нея иначе лошо става :unsure:
Отговори

Automatic снимка Automatic 10 февруари 2008 - 16:06

Катализаторите ги дават за 150 000 км.Според мен го махай. Слагат гърне на негово място. Незнам каква е цаната на нов ама като гледам по колко пари дават за старите сигурно ще са доста скъпички. Нищо против да мислим и за природата ама с парите които получаваме и тези цени не всеки може да си го позволи. Пък и колко ли са хората които слагат нов катализатор а не гърне?
Отговори

Гостpeshokn_* 10 февруари 2008 - 16:07

don_ray, баце, ако нашите управници бяха толкова загрижени за природата и наистина спазваха еко нормите, сега по пътищата нямаше да се движат разни руски кочини и други такива, без катализатори. Навит съм да помагам за смислена кауза, а не на такава безсмислена идиотщина! Ако бяха толкова загрижени за природата, щяха да спрат да приемат подкупи от управителите на ей такива заводчета и тн, нарушаващи еко нормите.

Махай тоя катализатор, ръгай едно резонаторно гърне и после кажи ефекта какъв е бил ... но задължително сложи резонаторно гърне. В противен случай данните на ламбда сондата се променят и се прецаква работата й. Тя измерва газовете и подава информация на еку-то и то регулира подаването на гориво и въздух за сместа.иво и въздух за сместа, но за да не се основаваме на слухове предлагам следното - на моята Астра ще махам катализатора. Съгласен съм да я измеря преди и след и ще покажа резултатите, за да се види дали има реален смисъл от махането на катализатора.

А що се отнася до прегледа - прави го в СБА. В повечето случай можеш да минеш прегледа само с талон, без дори да минаваш автомобила на проверка.
Отговори

Stoil снимка Stoil 10 февруари 2008 - 18:10

тея неща са обсъждани 100 пъти поне, ама кой да търси и чете...

катализаторът има много умен замисъл
но е истина, че се амортизира, разбирай задръства и трябва да се сменя
но това никой не го прави
най е лесно да се резне и готово

минус е, че запушва двигателя.
но пък при тебе е силно казано ефект, така че ако очакваш да литне - забрави

ааа, и ако мислиш че някой ще ти даде по 75 лв. на кг си в грешка брато
тука иде реч за тегло на съдържанието вътре в корубата, сещаш ли се
Отговори

taxiruse снимка taxiruse 10 февруари 2008 - 18:35

аз и преди съм писал тук , че най добре е да се избочи щото иначе ако се замени с друго се променя обема на катализатора
Отговори

vektra1 снимка vektra1 10 февруари 2008 - 18:57

:unsure: Махаи го ако е запушен само ебава мотора. Но ако ти е зор да го продадеш дават 50лв за такъв лично съм носил и зависи къде че цените за изкупуване не са еднакви навсякаде. :knee:
Отговори

KoDIRaN снимка KoDIRaN 11 февруари 2008 - 07:48

Ако имаш мерак да си слагаш нов цената за астра ф е 300 лева :unsure:
Отговори

paconi снимка paconi 11 февруари 2008 - 21:24

Един ден ще го търсите този катализатор...... :unsure:
Отговори

Viktopet снимка Viktopet 11 февруари 2008 - 21:56

 peshokn, на Feb 10 2008, 04:07 PM, каза:

don_ray, баце, ако нашите управници бяха толкова загрижени за природата и наистина спазваха еко нормите, сега по пътищата нямаше да се движат разни руски кочини и други такива, без катализатори. Навит съм да помагам за смислена кауза, а не на такава безсмислена идиотщина! Ако бяха толкова загрижени за природата, щяха да спрат да приемат подкупи от управителите на ей такива заводчета и тн, нарушаващи еко нормите.

Махай тоя катализатор, ръгай едно резонаторно гърне и после кажи ефекта какъв е бил ... но задължително сложи резонаторно гърне. В противен случай данните на ламбда сондата се променят и се прецаква работата й. Тя измерва газовете и подава информация на еку-то и то регулира подаването на гориво и въздух за сместа.иво и въздух за сместа, но за да не се основаваме на слухове предлагам следното - на моята Астра ще махам катализатора. Съгласен съм да я измеря преди и след и ще покажа резултатите, за да се види дали има реален смисъл от махането на катализатора.

А що се отнася до прегледа - прави го в СБА. В повечето случай можеш да минеш прегледа само с талон, без дори да минаваш автомобила на проверка.


Един въпрос ми изникна, докато четях коментарите и по специално към пешокн - не знам какво е ламбда сонда, ама възможно ли е тя да ебава нещо подаването на гориво или друго и по този начин колата да ми гасне, ако катализаторът е задръстен и е за смяна. Че ми излезе такъв проблем - при движение колата си върви супер, но понякога ни в клин ни в ръкав като пусна газта и моментално гасне, така няколко пъти, после се оправя от само себе си и върви ок. Като подавам газ няма нито придърпване, нито нищо. :unsure:
Отговори

S.Iliev снимка S.Iliev 12 февруари 2008 - 12:32

Аз го имах същият проблем със старата ми Астра.Начупи ми се катализатора от едно опиране в бордюр,махнах го след време се появи именно този проблем.Карам си спокойно няма проблем изключвам от скорост и оборотите падат и угасва колата.Следваше сервиз нов катализатор и се оправиха нещатата.Казаха ми че именно ламбда сондата правела това нещо се бил апритеснила и уплашила,почовъркаха нещо и се орпави проблема!!! :unsure:
Отговори

i_p снимка i_p 12 февруари 2008 - 12:40

Аз съм против селските изпълнения :unsure: .
Отговори

Гостpeshokn_* 12 февруари 2008 - 12:50

Колега Viktopet, напълно е възможно. Предназначението на ламбда сондата е да подава сигнал към ECU-то, който отразява съдържанието на кислород в изходящите газове. По него компютъра се ориентира дали подаваната в двигателя горивна смес е обогатена или обеднена и съответно коригира консистенцията й. Тя, сама по себе си предпазва компютъра от грешки, примерно когато автомобила работи на газ или метан и когато ламбда сондата не отчита верни данни, което от своя страна води до странни смущения в работата на мотора - високи обороти на празен ход и прекъсвания в работата на мотора във високите обороти. При нормална работа ламбдата дава ниско ниво и ECU-то почва да удължава времето на отваряне на инжекторите. След това в един момент се превключва и дава високо, тогава ECU-то почва да обеднява сместа и така до безкрай.

Заповядай, мисля, че ще ти бъде полезно и интересно -

http://www.bosch.bg/bg/products/car_equip/...lambda_spec.htm

http://www.opelclub-...showtopic=14482
Отговори

Viktopet снимка Viktopet 12 февруари 2008 - 19:02

Мда, попрочетох разни неща и взе да ми светва, но се чудя ако махна катализатора и сложа резонаторно гарне, дали ще се оправи или ще стане проблем подобен на този на колегата S.ILIEV, смисъл да се налага да слагам нов след това за да работи нормално. Че е лесно да се маха ама нов е доста парици. Ако не го уцелят в сервиза след махането нещо и след това да не отчита правилно пак ще е проблем. Какво мислите?
Отговори

Гостpeshokn_* 12 февруари 2008 - 21:05

Ако не го уцелят и има проблеми, ти си ДЛЪЖЕН да се върнеш в сервиза и те са ДЛЪЖНИ да ти оправят нещата! Имаш право на РЕКЛАМАЦИЯ! Поискал си услуга, те са ти казали колко струва, платил си, а КЛИЕНТА ВИНАГИ ИМА ПРАВО!
Отговори

paconi снимка paconi 13 февруари 2008 - 00:56

Преди 2г.си махнах катализатора,защото бях си въобразил че е запушен и спъва мотора(Vektra A 1,6mi) оказа се обаче че съм смъкнал здрав и работещ катализатор за което и до ден днешен съжалявам :doh: Нямаше никакво подобрение във вървенето,напротив струваше ми се че започна да се задъхва на високи обороти(след 4000)което преди да махна каталиста го нямаше,повиши се и разхода на гориво с повече от л/100км....иииии какво стана след като махнах катализатора...Остана ми удоволствието от повишения разход на гориво,повишения шум на колата, и отвратителната миризма на бензин,като от жигула. :ph34r:  Хората измислят и подобряват,а ние  разваляме. :no: .......Че съвета ми е не си махаите катализаторите :mhihi:  а си карайте и :beer: .
Поздрави на всички колеги    :beer:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg