Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с охладителната система-не знам от какво е ?

javor_bg снимка javor_bg 16 ноември 2007 - 00:19

 batececo, на Nov 15 2007, 05:32 PM, каза:

Аз колата я карам на доизживяване, или по-скоро докато се реша на заем за по-нова... за сега 18 000 км за една година... не е имало кой знае какви проблеми, иначе като загрее грам не пуши бяло, дори и като се изфорсира изпушва черно в началото (като за стар дизеляк мисля, че е нормално)... Иначе сега си карам с немного затегната капачка и нямам проблеми с лепения радиатор доста километри... Но не това исках да питам...

Мисълта ми беше, в случай, че наистина има надуване, ако сложа здрав термостат - плътно ли затваря малкия кръг т.е. ще ми пука ли радиатора на парното?


Вярвай ми не е възможно чак толкова "плътно" да затваря - пак отива във големия кръг налягането. И аз съм същия от две години.

Иначе за Кадета имаше един по стар модел със термостати за 87 градуса и стават и за другите Кадети.......
Отговори

imitev снимка imitev 16 ноември 2007 - 09:45

 batececo, на Nov 15 2007, 05:32 PM, каза:

Аз колата я карам на доизживяване, или по-скоро докато се реша на заем за по-нова... за сега 18 000 км за една година... не е имало кой знае какви проблеми, иначе като загрее грам не пуши бяло, дори и като се изфорсира изпушва черно в началото (като за стар дизеляк мисля, че е нормално)... Иначе сега си карам с немного затегната капачка и нямам проблеми с лепения радиатор доста километри... Но не това исках да питам...

Мисълта ми беше, в случай, че наистина има надуване, ако сложа здрав термостат - плътно ли затваря малкия кръг т.е. ще ми пука ли радиатора на парното?


Не знам как да ти го обясня - малкия и големия кръг са свързани и налягането в тях е еднакво. Дали имаш или нямаш термостат няма значение.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 16 ноември 2007 - 10:06

Цитат

Не знам как да ти го обясня - малкия и големия кръг са свързани и налягането в тях е еднакво. Дали имаш или нямаш термостат няма значение.


:icon_smile: :flag:

Чрез разширителното казанче
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 18 декември 2007 - 22:19

Малко да си посъжевя темата <_< не заради нещо друго ами този мой проблем дето беше /уж с човъркането по датчика се оправи/ сега се засили в тези студени дни. В градско имам съмнението че имам висок разход и чак след 5-6км каране температурата се вдига едва едва на 1мм след първата цветна зона. За проба сложих едино надупчено парче мокет с размерите на радиатора пристегнато със свински опашки. Ами направо се родих, колата загрява доста бързо и о, чудо стигнах заветните 90градуса :bou: :mhihi: :bou: че тя бяха постижими само лятото. Затова прецених че пак към термостат отива работата. Взех един WEHLER за 18лв и днес доста пъти го "сварявах" на котлона. След тези краш тестове новия термостат се държеше отлично - отваряше и затваряше перфектно колкото и пъти да го парвах с врялата вода :rotfl:, реагираше адекватно на промените от топло към студено и обратно. Днес засякох разхода и има подобрение, също така и парното ми вече е парно. Дори при изключено парно двигателя вдига над 90градуса, което си го обяснявам с аварийното ми изобретение пред радиатора.

От форума знам че термостата не затваря на 100% а охладителната течност циркулира през него макар и в по-малко количество. На този новия се вижда ясно че когато е в затворено положение охладителна течност не може да премине.

Тази събота се надявам да махна стария термостат /и май и него ще сваря/ и много се надявам да не оцелее, че иначе ще съм се набутал с един нов термостат и ще трябва да търся причина другаде. Макар да съм сигурен 1001% че сегашния ми термостат ме е предал.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Inspo снимка Inspo 18 декември 2007 - 22:42

[Тази събота се надявам да махна стария термостат /и май и него ще сваря/ и много се надявам да не оцелее, че иначе ще съм се набутал с един нов термостат и ще трябва да търся причина другаде. Макар да съм сигурен 1001% че сегашния ми термостат ме е предал.
С уважение,
Русин Атанасов]

Имай в предвид ,че термостата може да си отваря и затваря нормално ,но пак да не е наред .
моя стария термостат не беше херметичен ,имаше голям луфт на клапанчето в леглото му ,
и от там идваше проблема !
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 18 декември 2007 - 22:43

Ами не знам колега - мен със оригиналния радиатор ми стоеше на 85 (ако чертичката преди 90 градуса е 80, щото стоеше на средата). След смяна на радиатора започна да стои малко над 80. Смених термостат - пак така. На студено затваря идеално. Като стигне 90 - отваря и пада на 80 и само в града качва повече. Иначе напът 80-82. Не знам май е нормална тая температура щото който питам все такава температура му държи...
Отговори

doolettle снимка doolettle 19 декември 2007 - 18:57

От форума знам че термостата не затваря на 100% а охладителната течност циркулира през него макар и в по-малко количество. На този новия се вижда ясно че когато е в затворено положение охладителна течност не може да премине.

Тази събота се надявам да махна стария термостат /и май и него ще сваря/ и много се надявам да не оцелее, че иначе ще съм се набутал с един нов термостат и ще трябва да търся причина другаде. Макар да съм сигурен 1001% че сегашния ми термостат ме е предал.
С уважение,
Русин Атанасов
[/quote]
и аз като теб го бях обвинил в предателство но се оказа клевета!! С новия BEHR ги сварих заедно и си отварят абсолютно по едно и също време!! Естествено проблема си е налице и е 1 към 1 с твоя. Решението е едно - да се затвори хубаво термостата. Незнам при теб как е но при мен неможе да се монтира гуменото уплътнение което е в комплекта и все си мисля че то е причината.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 23 декември 2007 - 17:08

Привет,
днес разглобих малко от колата и свалих стария термостат......УРА УРА оказа се развален. Беше "захапал" едно боклуче и останал в полу отворено състояние. Мисля да опитам да го сваря и като отвори напълно да махна боклука и да е ОК вече термостата. Обаче при положение че иам нов - сложих новия.
До тук добре, обаче за смяната свалих само ролката на ангренажния ремък и след ремонта закачайки ролката уж правилно превъртях малко колата на скорост /5-та/ и ми се стори че нещо чука из вътре макар и съвсем леко.
При монтирането забелязах че едната част на ремъка е стегната а другата част е леко хлабава. По време на превъртането явно ремъка се е изместил малко и изчатка после беше нормално обтегнат /явно е бил на зъб :unsure: /. Човъркайки по ремъка го бях стегнал с тел доста грижливо и вероятноста да изтърве зъб е много малка. Беше ме страх да я запаля затова се обръщам за съвет към вас. За утре си мисля да сваля ремъка и да направя както трябва белезите. Има ли друг начин да проверя дали на двигтеля ми X16SZ не съм разтройл белезите, без да го запалвам.

P.S.Сега съм си на село и достъпа ми до нет иличното РС/със схемите и диаграмите/ е ограничен така че ще се радвам на каквато и да е помощ.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

hudson снимка hudson 23 декември 2007 - 18:13

 пламен, на Nov 15 2007, 12:44 PM, каза:

Колега има два вида термостата единя отваря на 86 другия на 92градуса не бъркаи хората че няма летен и зимен.

Няма зимен и летен. Има за различни двигатели. Тези които започват да отварят на 82 градуса са за турбо моторите (рабирай LET и подобни). А стандартните започват да отварят на 92 и на 107 са отворени напълно - така пише на самия термостат.

 Милчан, на Nov 15 2007, 02:57 PM, каза:

ВЕКТРАТА ми правеше същия номер смених термостата ама небил той виновен ами корпуса на термостата кадето затваря(ляга) , износил се е смених тялото и сега сие ОК

Точно затова, термостата за този мотор - X20XEV се продава заедно с корпуса (поне по каталог).
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 24 декември 2007 - 20:58

Макар и така празнично, ще си завърша темата :blink:
Значи термостата смених, колата запали, даже ме докара до вкъщи на цели 100км без проблем в тази почти непрогледна мъгла :bou:

Вече бях решил да го сменям този мой термостат и ето процедурата.
Първо махнах въздушният филтър, той се държи на две малки "ушенца" за калника. Намират се на 2см от дясно на палеца ми и долу до отвора за въздух на тази снимка:

Публикувано изображение


това е долната част на филтъра

Публикувано изображение

а това капака му

Публикувано изображение

След тази процедура достъпа до ангренажния ремък и термостата е по-лесен. Аз избрах начина, при който се отделя само ролката на разпределителния механизъм. Отделям пласмасовия предпазващ капак

Публикувано изображение

и вътре в отворите на ролката развивам две болтчета тип еврейска звезда. Те ми създадоха проблеми като опитах да ги развия с обикновен шестограмен ключ, но след като си взех 1 комплект ключове за тези болтчета, работата стана лесна

Публикувано изображение


стягам с тел ремъка за ролката за да не изтърве зъб


Публикувано изображение


Тук съм обесил ролката за капака на колата да не ми се пречка и за да не прескочи зъб долната ролка на коляновия вал

Публикувано изображение


Сега източвам антифриза в подходящ съд. Бях чел някъде тук че предната част на колата трябва да е на ниско за да изтече по-малко антифриз. Или май беше обратоно :unsure: тъй или иначе изтече каквото имаше без много загуби. За източването само разхлабих гумения S-образен маркуч от термостата към радиатора и течнота протече бавно на долу в съда поставен на едната долна греда. В червеното съм оградил самата струйка

Публикувано изображение

Малко трудно развих две болтчета придържащи алуминиявия капак на термостата заради ограниченото място. Тук налепите са доста, но пък в системата антифриза си беше нормално гъст и без много боклуци

Публикувано изображение


Ей, много се зарадвах като демонтирах термостата :bou: :bou: :bou: :bou: :bou: :bou: :bou: :bou: :bou: :bou: :bou:
защото беше отворен. А това означава че той е виновника за незагряващата ми астра.

Публикувано изображение


Той беше захапал едно боклуче.........пише в по горното ми мнение.
Ето снимка на лакомника

Публикувано изображение


Поставих новия термостат по подобие на стария

Публикувано изображение

Почистих и подсуших капака му заедно с болтчетата.

Публикувано изображение

После по обратния ред събрах всичко. Не беше лесно да поставя ролката на разпределителния механизъм, обаче с малко повече старание става. Аз сложих болта с ролката и така завивах натискайки самата ролка на горе да влезе на мястото си. Неиното положение не може да се промени защото има едно щифче влизащо в отвор на самата ролка.
Прецедих охлаждащата течноста с най обикновен чорапогащник.... е не е Виктория сикретц :rotfl:

Публикувано изображение


Уж всичко вече е на ред и реших да проверя какво съм направил. Включих на 5-та и леко побутнахме колата ама нещо ми се стори че не е наред-виж по -горното ми мнение
Снощи си свалих книгата за опел астра и прочетох че колата трабва да се повдигне на крик и едната гума да се завърти по посока на движението за да превърти ангренажния ремък на 5-та скорост. Тази сутрин направих така и превътях няколко оборота и всичко си беше наред според мен и реших да запаля двигателя, и той взе че запали при това без пробелем за сега. От разширителното казанче че чуваха разни звуци, знейки че охладителната система на астрата е самообезвъздушаваща се, реших че са нормални. За моя радост колата на обороти си вдигна едни 90градуса без проблем. После окуражен от станалото я пробвах на дълъг път и на тази снимка се вижда резултата макар и малко размазано

Публикувано изображение


После пък на 100км разтояние с отворен шибидах и парното на 2 си стоеше стрелката на 90+-2мм от делението. Утре ще я покарам напълно студена малко градско да я видя как се държи.

Весели празници!
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 25 декември 2007 - 02:01

:unsure: :blink:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 декември 2007 - 16:22

Пак здравейте,
днес на ред беше термостата на братовчед ми, който има абсолютно същата астра като моята /без цвета/. При него проблема бе трудното загряваше и не поддържане на оптимална температура и номера с махането на ролката пак свърши работа :bou:

Публикувано изображение

Като извадихме термостата той се беше затворил . Сменихме с новия марка "Вернет" за 14-15лв май беше.

Публикувано изображение
Съмнението е че бързо отваря и двг не може да загрее :unsure:
При източването на антифриза автомобила трябва да е наклонен напред за да изтече само чрез махането на S- образния тръбопровод. Иначе както е в случая колата беше на равно и протече от термостата останалото количество течност.
Сега и неговата астра загрява бързо и вече държи градуси.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

patz снимка patz 26 ноември 2009 - 00:20

Колеги, имам сериозен въпрос. След като изчетох бая от темите във форума (виж часа на поста :mhihi: ) не успях да открия подобен на моя проблем. ОК - първо бавно загрява. Последно, което направих бе да сложа картон зад решетката на зафирата. Може би загрява малко по-бързо, но! Остава втория проблем - нямам никакво парно при външна температура по-малка от 8-9градуса. При по-топло време усещам, че вкарва топъл въздух, но не и напоследък, като паднаха температурите навън.
Какво съм направил досега:
1. Смених термостат. Бях наивен и въобще не поисках да видя или да взема от сервиза стария.
2. Както писах по-горе - сложих картон зад решетката.

Какво още може да се направи? Да се обезвъздуши? Колата е 1999год. - май сама си обезвъздушава системата?

Много благодаря на всички отзовали се със съвети.
Отговори

Izparitel снимка Izparitel 26 ноември 2009 - 14:17

Пипаш маркучите към радиатора на парното. Ако и двата са горещи - циркулира вода. Ако входящия е горещ, а изходящия е студен - проблем с циркулацията на водата.
Ако не циркулира водата най-вероятния проблем е запушване в радиаторчето. Ако не ти се сменя можеш да опиташ да го изчистиш с препарат за промивка -продават ги по бензиностанциите. Аз приложих този метод, но го дозапуших на 100 % :mhihi: та после се наложи да го продухам с компресор. Циркулацията се възстанови и парно ми се подобри, но слабо. След това го чистих още веднъж с химикал, но парно не дойде. При смяна на радиаторчето се оказа, че старото се изчистило напълно и разликата беше минимална. Сега се съмнявам, че клапите правят ми проблем.
Отговори

ceci_b снимка ceci_b 01 февруари 2012 - 16:36

суперрр ебати тарикатлъка и аз днес смених на корсата 1.4 моно по същата схема за нула време стана а ме болеше главата като знам в тоя студ колко тре да разглабям ама тава не ми беше минало през главата, адмирации колега за метода ти
Отговори

gichaka снимка gichaka 11 декември 2012 - 22:32

Колеги аз чак сега стигам до тази тема но да си питам и аз....астрата ми е с двигател C16NZ таблото ми е без оборотомер и стрелката на температурата на градско почти без да ползвам парното седи на чертичката преди 90 градуса мисля че трябва да е 80 там знам ли...а на дълго като пусна и парно пада под нея.Да смятам ли че съм за смяна на термостат, така като изчетох всички мнения на там отиват нещата.Та да го сменям ли според вас и каква марка да взема WAHLER или BEHR.И как да разбера на колко градуса отваря да не е от тези който са на 86 градуса а от тези който са на по-високата температура.

Благодаря предварително на отзовалите се.
Отговори

Zdravkicha снимка Zdravkicha 12 декември 2012 - 08:27

Правилно си се ориентирал за термостата. Вземи си Wahler, да знаеш за какво си даваш парите.
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 12 декември 2012 - 10:18

 Zdravkicha, на 12 декември 2012 - 08:27, каза:

Вземи си Wahler, да знаеш за какво си даваш парите.

Мда ще си дадеш парите и ще е боклук с надпис произведено в германия който незнам дали ще изкара и две години и ще даде фира. Пробвал съм ги тия Wahler и макар че опел оригинално и те слагат Wahler само че с надпис под името GM термостатите продавани на Бг пазара с тази марка са пълен боклук. Все едно прочутата марка TRW за накладки дискове спирачни цилиндърчета която също е със скъпи продукти но супер нискокачествени и боклуци. Карал съм с БЕР , вернет ии проблеми несъм имал каквито имах на две коли с Wahler.
Отговори

Zdravkicha снимка Zdravkicha 12 декември 2012 - 10:33

Не знам, аз до сега проблем с Wahler не съм имал. Може би защото знам от къде да си ги купувам. Смених до сега към 10 автомобила от различни марки и винаги си купувам частите от магазини с утвърдена репутация. И винаги когато купувам термостат го проверявам в тенджерата с вода на котлона и с контролен термометър до 120 градуса. Да го гледам на колко почва да отваря и на колко е отворил напълно. Много отдавна беше си спомням, на един транспортер му сменях термостата и се разхождах няколко пъти до магазина. Накрая спрях да пазара от там и сега само от аутопрес и елиткар си купувам каквото ми е необходимо и проблем с некачествени части нямам. :smile3560:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 13 декември 2012 - 09:58

Лично аз съм много доволен от Behr, обаче за Vernet-а са ми казвали и съм чел , че има доста ментета.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg