Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Стъпково Моторче

viho снимка viho 21 март 2007 - 20:33

Здравейте
Имах проблем с ниските обороти на астра 1.4 моно 92г.
Реших да сменя прословутото стъпково моторче , ходих до магазина да си взема едно но се оказа че ми искат 107 лв.
Имам малко познание по механика и електроника за това реших да разглобя моето , почистих го сглобих всичко :nau: е малко откъснах краищата на бобините но всичко стана супер.
Пробвах колата за сега работи много добре но се сещам че имало някаква настройка на това моторче .

Та въпроса ми е следния , как се настройва това чудо или да не пипам повече като си работи нормално на 900 обороти , сутрин са 1500 и като поработи на място си падат на 900.
Отговори

пламен снимка пламен 21 март 2007 - 21:36

Ами според мен не го пипай като ти даржи 900обр.значи е добре.
Отговори

viho снимка viho 22 март 2007 - 15:55

Намерих начина за настройка , ако някои го интересува .
А той е следния слага се върха на оста на 28 мм от основата на моторчето
Ако успея ще сложа и снимка
Публикувано изображение
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 22 март 2007 - 16:58

viho, на Mar 21 2007, 09:33 PM, каза:

Здравейте
Имах проблем с ниските обороти на астра 1.4 моно 92г.
Реших да сменя прословутото стъпково моторче , ходих до магазина да си взема едно но се оказа че ми искат 107 лв.
Имам малко познание по механика и електроника за това реших да разглобя моето , почистих го сглобих всичко  :nau: е малко откъснах краищата на бобините но всичко стана супер.
Пробвах колата за сега работи много добре  но се сещам че имало някаква настройка на това моторче  .

Та въпроса ми е следния , как  се настройва това чудо или да не пипам повече като си работи нормално на 900 обороти , сутрин са 1500 и като поработи на място си падат на 900.
 

Колега ще споделиш ли как точно го разглоби, щото и аз го отварях ама не съм убеден че тва беше начина - дръпнах оста и тя изкочи, после я набутах някак и я усетих 4е има резба и завих няколко пъти, но като цяло нещо не беше както трябва :3:
Отговори

viho снимка viho 22 март 2007 - 17:21

Има три нита от задната част на моторчето с борче или бургия ги махаш , натискаш оста на моторчето на вътре и то излиза трябва да разпоиш 4 жички от бобината до клемореда (трябва да запомниш кой край къде е ) от тук на там всичко ще ти стане ясно.
Премахни - мазнини , нагар и отпадъци сложи малко технически вазелин на лагера и на винта (но съвсем малко).
Ако имаш късмет ще работи като ново, ако не е се разбило много. :b010:

п.с. като разпробиеш нитовете не дърпай пластмасовата капачка а бутай оста на вътре иначе :3: !!!


:nau: :3:
Отговори

Harry^racinG снимка Harry^racinG 22 март 2007 - 18:56

евалата ама нещо не те разбрах много добре,ако можеш да качиш снимки ще е супер .. а иначе аз мойто го пръскам с медикс на 2-3 месеца и няма проблеми ,но ако кажеш как да се регулират оборотите точно ще е мн добре.. мерси предварително ..
Отговори

Skip снимка Skip 22 март 2007 - 23:42

Harry^racinG, на Mar 22 2007, 06:56 PM, каза:

евалата ама нещо не те разбрах много добре,ако можеш да качиш снимки ще е супер .. а иначе аз мойто го пръскам с медикс на 2-3 месеца и няма проблеми ,но ако кажеш как да се регулират оборотите точно ще е мн добре.. мерси предварително ..
 

Нищо не трябва да регулираш.
Важно е само преди да монтирш ст. моторче обратно, показаното на картинката разстояние НЕ трябва да е по-голямо от 28 мм ... т.е., може да по-малко от 28 мм ...
Това условие е необходимо защото ако конуса е извададен на повече от 28 мм, конуса ще опре отпред в отвора и като стягаш с болтчетата, насила ще го прибереш навътре ... а тогава има опастност да прецакаш предавката/зъбите ...

Предварителна регулировка за точно 28 мм не е нужна защото като дадеш на контакт, компютъра профилактично прави опит да придвижи напред конуса до упор ... механизъма вътре в моторчето е подобен на тресчотка и затова като опре опред и направи още няколко опита за стъпка напред - нищо не се поврежда ...
Ако прецакаш тоя механизъм ... или ако мърсотията е повече и затруднява движението на оста с конуса - тогава моторчето като прави опит да направи стъпка, не винаги успява ... а компютъра си "мисли", че го е придвижил и се обърква ...
------------------------------
Та в тая връзка е рисковано да разкапсуловаш моторчето ... не че е сложно ...
На снимката по-горе се вижда единия нит (на снимката - бялата точка до куплинга), който държи задния капак, дето на него лагерува задния край на ротора на двигателчето ... на 120* спрямо него има още два такива нита ....
Тях трябва да разпробиеш с борче (примерно) на около 1 мм навътре ... за да може задния капак да се извади ...

По-важно е като се свали ст. моторче - да не се насилва по никакъв начин оста с конуса ...
Тя се движи напред-назад, но без да се върти около оста си!
Ако се вгледаш - ще видиш че има шлици по дълнината на оста, а отпред има водачи (пъпки) които влизат в тия шлици ... цялата магария е за де не се върти оста, а тя само да прави движението напред-назад ...
--------------------------------
Някой по-горе беше писал, че е вадил и после е "завил" обратно оста ... :16:
Което означава, че малко или много е преебал водачите/пъпките, дето влизат в шлиците ...
--------------------------------

С две думи - мийте без да разкапсуловате самото двигателче ...
За правилното измиване - налива се в едан чаша корселин до около 2 см. .от дъното.
Топваш ст.моторче да стои верикално с конуса надолу и доливаш още малко корселин, колкото нивото да отиде до челото, но не повече ...
Като се поразкисне ... клатиш, вадиш и изтръскваш надолу ... пак топваш и т.н. ... целта е да не влиза корселин вътре в моторчето ...

После пръскаш със спрей за чистене на карбуратори - моторчето да е пак с конуса надолу ... пръскаш нагоре и струята отмива мърсотията, която (ако е останала) си капе надолу ...

ПП/
Аз не бих молил viho за снимки ... щота за да ги направи - трябва да повтори упражнението със разкапсуловането, разпояване и т.н. ...
Отговори

viho снимка viho 31 март 2007 - 08:04

Ето малко снимков материал :
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Не е препоръчително да го разглобявате само в краен случаи (ако хич не работи)
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 май 2008 - 16:50

Здравейте,
тези дни си почистих моторчето и тази тема ми беше адски полезна. Не мисля че имам какво да добавя освен още снимки, по скоро малко по различни изгледи. За мен остана убеждението че моторчето трябва да се разглоби на цяло за да се почисти качествено. Защото вътре в оста има смазка, която при мен се беше втвърдила, а почистването и замяната й с нова би облекчила работата на моторчето.

http://www.snimka.bg...album_id=249188

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

kolean снимка kolean 26 май 2008 - 00:09

здравейте колеги
имах преди година и половина
проблем с това нещо
ама не ви съветвам вас да ги разглобявате
че после вече не е същото както си върви от завода капсоловано
отвориш ли го веднъж после много трудно се центрова
то затова от завода върви капсоловано...
и аз така се мъчих половин година и зех та си купих ново и си реших проблема
а за тези които искат да си чистят отвътре
по добре е да го оставят да постои в нафта или бензин или пък кореселин
и после с компресора да го издухат ама разглобяването не е добро решение..
а за настройките то неси иска никва настройка
просто му слагате буксичката и му държите края да не испадне,
и някой да даде контакт няколко пъти то ще почне да плюе иглата ама после ще почнев да я пребира
и като си я пребере го слагайте и то само се регулира...
а за подаване на ток
примерно 12 волта да му подавате нема да работи то си работи на импулси
да не се стресне някой че нему работи моторчето
то на прав ток не работи....как то и да е..
та
моя съвет по добре си ги къпете по добре от колкото да ги разглобявате .....
успехх
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg