Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Ламбда анализатор

Manta2005 снимка Manta2005 07 юни 2006 - 18:32

masakra, на Jun 7 2006, 06:16 PM, каза:

Здравейте!Искам да ви обясна,че през двата дни през които карам с новата сондата двигателя работи перфектно,а разхода е около 10/100 км. на газ,като не се стремя да карам икономично.Мисля че тази информация ще е от полза на всички във форума,като мога да ви посъветвам да проверите работата и на вашите сонди! :19a:
 


Разхода на ГАЗ на колата НЕ зависи от ламда сондата ЗАЩОТО ЕКУ-то на колата коригира импулса на дюзите спрямо волтажа ДО 3000 оборота (нагоре обикновените сонди стават доста "бавни" и не дават коректна информация) плюс това стехиометричната смес на ГАЗ-та е 15.8:1 което за бензин си е ДОООСТА бедно и колата се шашка затова се слагат ламда емулаторите за да не трупа грешки компа :) от горепосоченото следва че работата на газ на колата НЕ СЕ ВЛИЯЕ от сондата :) ОСВЕН случайте в които имаме ГАЗОВ инжекцион или Ламда контрол на газта :)
Отговори

masakra снимка masakra 07 юни 2006 - 22:34

Колега вече няколко пъти съм обяснявала,че автомобила ми е с Ламбда контрол с-ма и по тази причина след като ми поставиха новата сонда и минах газ-анализатор се получи приятния резултат от около 10/100 км. разход.Искам да добавя че осезаемо автомобила е пъргав и на бензин,а тази неделя на писта Калояново ще замеря и дали ще има промяна на времената на 400 м.. :) :) :)
Отговори

Paco GSI снимка Paco GSI 08 юни 2006 - 16:01

Супер изчерпателна колежка ! ;) И да напишеш новите времена... :dancin:
Отговори

masakra снимка masakra 08 юни 2006 - 19:36

Старая се колега въпреки,че за да съм точна при писането на голяма част от съобщенията ми помага и приятеля ми,но ;)
Отговори

neonman снимка neonman 08 юни 2006 - 21:46

имам следния вапрос:
Ако на стандартна за C20let motor (narrow band li e?) сонда се зака4и светодиоден ламбда метър (такъв на аутометер), които показва : LEAN, STOICH, RICH (всеки сектор с по няколко светодиода :) ), 6те показва ли резонно :19a: (таи като доколкото разбирам нароу банда дава цифрови сигнали (0-1)) или 6те светват ту вси4ки -ту ни6то :19a:
.....със две думи: има ли смисъл да се зака4и такав индикатор на стандартната сонда или ТРЯБВА :bravoo: WIDE BAND-НЕПРЕМЕННО??? :bravoo:

БЛАГОПДАРЯ НА ВСИ4КИ , ПРЕДВАРИТЕЛНО, НАИ ВЕ4Е НА:
МАНТА2005 -:19a:
Отговори

Manta2005 снимка Manta2005 09 юни 2006 - 10:02

neonman, на Jun 8 2006, 09:46 PM, каза:

имам следния вапрос:
Ако на стандартна за C20let motor (narrow band li e?) сонда се зака4и светодиоден ламбда метър (такъв на аутометер), които показва : LEAN, STOICH, RICH (всеки сектор с по няколко светодиода :) ), 6те показва ли резонно :19a:  (таи като доколкото разбирам нароу банда дава цифрови сигнали (0-1)) или 6те светват ту вси4ки -ту ни6то :19a:
.....със две думи: има ли смисъл да се зака4и такав индикатор на стандартната сонда или ТРЯБВА :bravoo:  WIDE BAND-НЕПРЕМЕННО??? :bravoo:

БЛАГОПДАРЯ НА ВСИ4КИ , ПРЕДВАРИТЕЛНО, НАИ ВЕ4Е НА:
МАНТА2005 -:19a:
 


Колега бъркаш много работите 0-1 СА волтовете на изхода няма нищо общо със дигитални сигнали :) както и да е можеш да си закачиш каквото си щеш ако можеш дори си направи диоден сигнализатор VectraGT вече е горд собственик на такъв ето най распространената схема за такъв излиза към 10 кинта (всъщност това си е чист диоден волтметър който се настройва за определен обхват)
Публикувано изображение

тази схема ей сега я барнах от първия възможен сайт и нещо не ме кефи но принципно е такава МОЛЯ Хакера той си знае да даде линк към нормалната схема с потенциометрите да не се прави на луд :)
и да ще ти показва в реално време докъм 3000 оборота след това става доста бавна и неточна НЕСЪМ запознат с ЛЕТ моторите и ме мързи да пускам ЕСИтроника и да видя но Предполагам като се има предвид от кога са тези мотори че е с нормална сонда.
надявам се да съм бил полезен
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 11 юни 2006 - 01:07

Manta2005, на Jun 7 2006, 04:32 PM, каза:

плюс това стехиометричната смес на ГАЗ-та е 15.8:1 което за бензин си е ДОООСТА бедно и колата се шашка затова се слагат ламда емулаторите за да не трупа грешки компа :)

Това няма значение защото ламбда сондата мери остатъчен кислород и всъщност ламбда отношението (гориво-окислителното отношение / идеалното). Ако на газ сместа е 15.8:1 сондата вижда същото нещо както и когато на бензин е 14.7:1, а именно идеално стохиометрично отношение или Ламбда = 1.

Грешките стават от това че не може да се извърши корекция и работа в т.нар. затворен цикъл, при който сместа на бензин бяга между 14:1 и 15.5:1 (поне при мен) с честота от няколко херца. Затова и функцията на ламбдата е по-скоро ключ -> богата/бедна смес.
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 11 юни 2006 - 08:27

Manta2005, на Jun 9 2006, 10:02 AM, каза:

...МОЛЯ Хакера той си знае да даде линк към нормалната схема с потенциометрите да не се прави на луд :)...


ХА ХА ХА :19a:

Публикувано изображение

Това е схемата с 10 диоди който му се прави цветомузика да си направи и с 20 :)
Публикувано изображение


Схемите се настройват по следния начин пуска се на входа на ламбда сондата 0.1волт и се върти първия потенциометър докъто светне първия диод(точно в момента на светване се остава). После се слага 1волт на входа и се регулира с другия потенциометър да светне последната лампа(точно в момента на светване се оставя).

Е те схемата изглежда ететака:
Публикувано изображение
Отговори

bobopich снимка bobopich 11 юни 2006 - 14:25

Мда и аз тая схемичка ще ползвам :19a:
Отговори

ivko снимка ivko 13 юни 2006 - 17:26

VectraGT, на Jun 11 2006, 08:27 AM, каза:

Manta2005, на Jun 9 2006, 10:02 AM, каза:

...МОЛЯ Хакера той си знае да даде линк към нормалната схема с потенциометрите да не се прави на луд :)...


ХА ХА ХА :19a:

Публикувано изображение

Това е схемата с 10 диоди който му се прави цветомузика да си направи и с 20 :)
Публикувано изображение


Схемите се настройват по следния начин пуска се на входа на ламбда сондата 0.1волт и се върти първия потенциометър докъто светне първия диод(точно в момента на светване се остава). После се слага 1волт на входа и се регулира с другия потенциометър да светне последната лампа(точно в момента на светване се оставя).

Е те схемата изглежда ететака:
Публикувано изображение

 



Колега би ли споделил по колко диода светят едновременно,по време на работа... :bravoo:
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 13 юни 2006 - 19:05

Ами моята смес е малко богата и ми светят първите 6 до 8 съм виждал. А на празен ход около 4-5мах. Забелязъл съм и нещо че не светят постоянно а като на импулси ту светват ту изгасват, това е при празен ход иначе като карам май постоянно си светят.
Отговори

ivko снимка ivko 14 юни 2006 - 21:24

VectraGT, на Jun 13 2006, 07:05 PM, каза:

Ами моята смес е малко богата и ми светят първите 6 до 8 съм виждал. А на празен ход около 4-5мах. Забелязъл съм и нещо че не светят постоянно а като на импулси ту светват ту изгасват, това е при празен ход иначе като карам май постоянно си светят.
 


Aз имах впредвид по колко диода светат едновременно , докато показват къде е сместа , или искаш да кажеш , че диодите светват от единия край към другия , абе дано се разбереме... :flag:
Отговори

batko32 снимка batko32 14 юни 2006 - 22:51

ivko, на Jun 14 2006, 09:24 PM, каза:

VectraGT, на Jun 13 2006, 07:05 PM, каза:

Ами моята смес е малко богата и ми светят първите 6 до 8 съм виждал. А на празен ход около 4-5мах. Забелязъл съм и нещо че не светят постоянно а като на импулси ту светват ту изгасват, това е при празен ход иначе като карам май постоянно си светят.
 


Aз имах впредвид по колко диода светат едновременно , докато показват къде е сместа , или искаш да кажеш , че диодите светват от единия край към другия , абе дано се разбереме... :flag:
 


Като гледам схемата....май си е "светеща линия" .


Ама и аз съм серсерм...ами как иначе ще гледа по 5-6 диода да светят :19a:
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 15 юни 2006 - 07:45

Да светеща линия е схемата, ама се помъчих да го обесня с по-прости думи :) Пък и то по снимката се вижда това е в момента когато на входа има 1волт
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg