Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Маршрутен компютър

radok снимка radok 30 май 2006 - 09:05

Ето една руска разработка на маршрутен компютър. Аз вече го събрах, но има още неща да се доизкусуряват. ако искате пишете в руския форум на сайта, за да се доразвие идеята. Иначе руснака смята да се откаже поради слаб интерес. Мисля, че едно по-точно измерване на изразходваното гориво става все по-актуално.
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 31 май 2006 - 08:16

Това е много яко като идея, въпроса е дали някой го е реализирал на практика, мисля си че трябва още много инфо.
И аз бих се навил за едно такова устройство. :19a:
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 02 юни 2006 - 06:39

Малко се порових в нет-а и ето какво намерих в готов вариант руснаците много работят по въпроса,
само незнам дали става за нашите орелчета. :bravoo:

Цената му идва малко по малко от 100$, но в България не е ясно дали го има :19a:

Маршрутен компютър
Отговори

radok снимка radok 05 юни 2006 - 11:23

Astra_ALX, на Jun 2 2006, 07:39 AM, каза:

Малко се порових в нет-а и ето какво намерих в готов вариант руснаците много работят по въпроса,
само незнам дали става за нашите орелчета. :bravoo:

Цената му идва малко по малко от 100$, но в България не е ясно дали го има  :19a:

Маршрутен компютър
 


Тези компютри работят само на лади където има разходомер, който дава импулси/мл. Така че за нас е непригоден. А другия може да се превключва да мери или брой импулси или време на отваряне на инжектора. Аз вече го направих, и сега трябва да го тарирам. Има някои неясноти, но смятам да ги изчсня скоро.
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 06 юни 2006 - 14:33

Виждам, че си доста запознат по въпроса, интересуваме попадала ли ти е някаква схемичка да си изкарам напрежението на акумулатора на стандартния дисплей по I2C протокола
Отговори

radok снимка radok 06 юни 2006 - 16:50

Astra_ALX, на Jun 6 2006, 03:33 PM, каза:

Виждам, че си доста запознат по въпроса, интересуваме попадала ли ти е някаква схемичка да си изкарам напрежението на акумулатора на стандартния дисплей по I2C протокола
 

За съжаление не ми е попадала, но не съм и търсил. Не може ли да се ползва нещо от сайта на Елке, като вместо обороти да се направи един преобразовател напрежение/честота. Не съм голям спец по пиковете, затова се оглеждам все за нещо готово или полуфабрикат.
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 21 юли 2006 - 21:53

До къде го докара с маршрутния комп. има ли някакви успехи ако бачка - сподели или ако нещо още трябва и мога да помогна.
Оборотомер на ТИД-а вече си направих и работи :love_opel:

Ако не се бъркам правеше нещо за разхода пак с PIC има ли успехи. :)
Отговори

cvetoslav снимка cvetoslav 21 юли 2006 - 22:44

Ей то тоя руския комп по добър от наще оригиналните ве. :love_opel:
Ще метна един такъв ако докопам на НИВАТА.
Отговори

radok снимка radok 24 юли 2006 - 16:29

Astra_ALX, на Jul 21 2006, 10:53 PM, каза:

До къде го докара с маршрутния комп. има ли някакви успехи ако бачка - сподели или ако нещо още трябва и мога да помогна.
Оборотомер на ТИД-а вече си направих и работи  :love_opel:

Ако не се бъркам правеше нещо за разхода пак с PIC има ли успехи.  :)
 


Всичко работи на пушка. Малко трябваше да доработя схемата на маршрутния, но сега след като го тарирах, работи много добре. Още не е в кутия и седи под жабката, но показва много неща и то точно. По него разбрах, че скоростомера ми бяга с 10 км напред. Наложи се да засичам с GPS за да разбера кой греши.
А разходомера с PIC-a вече 2 години работи безотказно, но той е само един икономайзер. след направата на маршрутния компютър, ролята му малко се обезсмисля, но пък си върти числа на оригиналния дисплей и си ме кефи.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 25 юли 2006 - 07:42

radok, на Jul 24 2006, 05:29 PM, каза:

Astra_ALX, на Jul 21 2006, 10:53 PM, каза:

До къде го докара с маршрутния комп. има ли някакви успехи ако бачка - сподели или ако нещо още трябва и мога да помогна.
Оборотомер на ТИД-а вече си направих и работи  :love_opel:

Ако не се бъркам правеше нещо за разхода пак с PIC има ли успехи.  :)
 


Всичко работи на пушка. Малко трябваше да доработя схемата на маршрутния, но сега след като го тарирах, работи много добре. Още не е в кутия и седи под жабката, но показва много неща и то точно. По него разбрах, че скоростомера ми бяга с 10 км напред. Наложи се да засичам с GPS за да разбера кой греши.
А разходомера с PIC-a вече 2 години работи безотказно, но той е само един икономайзер. след направата на маршрутния компютър, ролята му малко се обезсмисля, но пък си върти числа на оригиналния дисплей и си ме кефи.
 

Колега кажи нещо повече за този разходомер с PIC-a, че аз се запалих преди време и го направих ама нещо не се държеше както трябва, вкара ми грешка за vehicle Speeed Sensor, интересното също е че на газ си менеше показанието с подаването на газ, а на бензин не, така и не ми остана време да се занимавам повече с него.
Ако можеш дай някакви схеми и каквото имаш за него да видя какво си направил.

:love_opel:
Отговори

radok снимка radok 25 юли 2006 - 08:25

Схемата е на сайта на Елке нищо друго не съм правил, само дето съм сменил първоначалния надпис. Имай в предвид, че това се закачва на първи инжектор и мери за колко време е отворен, като сметките са за пълна инжекция. На газ няма как да хване показания. Ако измерваше разреждане (вакуум) в смукателния колектор щеше да е друго.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 25 юли 2006 - 12:01

radok, на Jul 25 2006, 09:25 AM, каза:

Схемата е на сайта на Елке нищо друго не съм правил, само дето съм сменил първоначалния надпис. Имай в предвид, че това се закачва на първи инжектор и мери за колко време е отворен, като сметките са за пълна инжекция. На газ няма как да хване показания. Ако измерваше разреждане (вакуум) в смукателния колектор щеше да е друго.
 

Ами и аз по тази схема съм го направил и съм направил надписа да е Астра. Свързал съм го към инжектора понеже съм с моноинжекция и интересното е че на газ се менят показанията (тогава инжектора е прекъснат) при натискане на педала на газта, а на бензин ми показва нещо от рода на 1-ва около 22/100, 2-ра около 15/100, 3-та около 11/100, 4-та около 5/100 и на 5-та около 4/100. Иначе нагаз като гледам е горе долу добре понеже на 5-та с 90 ми показва около 5.5-5.6/100 и като натисна газта скача до 14-15/100, което несе получава на бензин. Дай някаква идея защо може да става така, още повече че това никога не е смятано да работи на газ а то там показва що годе вярно. Другото което не разбрах защо се получава е това че започна колата да предърпва, гасне като я освободя от скорост и чак като вдигнах над 100 ми светна лампата и като тествах разбрах че има грешка в датчика за скоростта на движение на колата, след като откачих въпросното устройство проблема изчезна.
Отговори

Ачо снимка Ачо 25 юли 2006 - 12:39

:love_opel: :love_opel:

radok, на Jul 25 2006, 09:25 AM, каза:

Схемата е на сайта на Елке нищо друго не съм правил, само дето съм сменил първоначалния надпис. Имай в предвид, че това се закачва на първи инжектор и мери за колко време е отворен, като сметките са за пълна инжекция. На газ няма как да хване показания. Ако измерваше разреждане (вакуум) в смукателния колектор щеше да е друго.
 






колега radok аз можели да си поръчам такава шокариика за вектраА C20NE на теб лично да го изготвиш с дисплей защото аз нямам бордовия и саответно да ми саобщиш каква пара желаеш за услугата :19a:
:19a:



:love_opel:
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 25 юли 2006 - 20:58

radok, на Jul 24 2006, 05:29 PM, каза:

Всичко работи на пушка. Малко трябваше да доработя схемата на маршрутния, но сега след като го тарирах, работи много добре. Още не е в кутия и седи под жабката, но показва много неща и то точно. По него разбрах, че скоростомера ми бяга с 10 км напред. Наложи се да засичам с GPS за да разбера кой греши.
А разходомера с PIC-a вече 2 години работи безотказно, но той е само един икономайзер. след направата на маршрутния компютър, ролята му малко се обезсмисля, но пък си върти числа на оригиналния дисплей и си ме кефи.
 


Това е много интересно, бих искал и аз да си сглобя едно такова нещо. :love_opel:
А отностно километража Да наистина пробвах го и аз с един лаптоп и GPS и на 3 коли го дава с 10 км по-малко - интересно ( страхувам се да попитам кое вярното ...)
Ако му вярвам на GPS-а, то вече покрай ченгетата трябва да се движа с показание 55 при ограничение 50км - Знам ли..... :love_opel:

Схемата едно към едно ли си я реализирал от братушките. Можеш ли да го штракнеш да видим как изглежда твойто компче.... :love_opel:
Отговори

radok снимка radok 26 юли 2006 - 15:14

ASSASSIN, на Jul 25 2006, 01:39 PM, каза:

колега radok аз можели да си поръчам такава шокариика за вектраА C20NE  на теб лично да го изготвиш с дисплей защото аз нямам бордовия и саответно да ми саобщиш каква пара желаеш за услугата  :a049:

 


Не съм чак такъв професионалист, че да произвежам масово, още-повече като няма дисплей. А това е програмирано само за Астра, като е забит твърдо дебита на инжектора. В такъв случай можеш да помислиш за един бордкомпютър втора употреба, който влиза на мястото на часовника. :beer:
Отговори

radok снимка radok 26 юли 2006 - 15:26

Shmortz, на Jul 25 2006, 01:01 PM, каза:

Ами и аз по тази схема съм го направил и съм направил надписа да е Астра. Свързал съм го към инжектора понеже съм с моноинжекция и интересното е че на газ се менят показанията (тогава инжектора е прекъснат) при натискане на педала на газта, а на бензин ми показва нещо от рода на 1-ва около 22/100, 2-ра около 15/100, 3-та около 11/100, 4-та около 5/100 и на 5-та около 4/100. Иначе нагаз като гледам е горе долу добре понеже на 5-та с 90 ми показва около 5.5-5.6/100 и като натисна газта скача до 14-15/100, което несе получава на бензин. Дай някаква идея защо може да става така, още повече че това никога не е смятано да работи на газ а то там показва що годе вярно. Другото което не разбрах защо се получава е това че започна колата да предърпва, гасне като я освободя от скорост и чак като вдигнах над 100 ми светна лампата и като тествах разбрах че има грешка в датчика за скоростта на движение на колата, след като откачих въпросното устройство проблема изчезна.
 


1. Показва ти на газ защото инжектора е прекъснат, но ЕКУ-то си подава сигнала и ти взимаш точно този сигнал. Имай предвид, че инжектора е индуктивен товар и може да шашка устройството. За това, когато е изключен работи добре,но пак мери продължителността на импулса от ЕКУ-то. Това значи, че не мериш разхода на газ. При мен това работи, но другия компютър, който направих, не искаше и се наложи да експериментирам с разни интерфейсни схеми.
2. Показанията, които цитираш според мен са нормални. И при мен горе долу е така.
3. За да ти придърпва колата, най-вероятно със устройството претоварваш изхода на скоростния датчик. Това може да се дължи на дефектен елемент от схемата (провери двата диода на входа). :a049:
Отговори

radok снимка radok 26 юли 2006 - 15:34

Astra_ALX, на Jul 25 2006, 09:58 PM, каза:

Това е много интересно, бих искал и аз да си сглобя едно такова нещо. :19a:
А отностно километража Да наистина пробвах го и аз с един лаптоп и GPS и на 3 коли го дава с 10 км по-малко - интересно ( страхувам се да попитам кое вярното ...)
Ако му вярвам на GPS-а, то вече покрай ченгетата трябва да се движа с показание 55 при ограничение 50км  - Знам ли..... :a049:

Схемата едно към едно ли си я реализирал от братушките. Можеш ли да го штракнеш да видим как изглежда твойто компче....  :beer:
 


Схемата малко се доработва. По точно входа на инжектора, понеже руснаците си имат на ладите разходомери, закачени на бензиновата магистрала, и там импулса си е точен. А при нас импулса е с един голям пик от зад и при първата проба, замина един процесор. По-нататък ще начертая доработката защото сега още пробвам. Искам да отида до морето и да видя какво ще покаже. После ще го снимам. :thu:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 28 юли 2006 - 10:24

radok, на Jul 26 2006, 03:34 PM, каза:

Astra_ALX, на Jul 25 2006, 09:58 PM, каза:

Това е много интересно, бих искал и аз да си сглобя едно такова нещо. :19a:
А отностно километража Да наистина пробвах го и аз с един лаптоп и GPS и на 3 коли го дава с 10 км по-малко - интересно ( страхувам се да попитам кое вярното ...)
Ако му вярвам на GPS-а, то вече покрай ченгетата трябва да се движа с показание 55 при ограничение 50км  - Знам ли..... :a049:

Схемата едно към едно ли си я реализирал от братушките. Можеш ли да го штракнеш да видим как изглежда твойто компче....  :beer:
 


Схемата малко се доработва. По точно входа на инжектора, понеже руснаците си имат на ладите разходомери, закачени на бензиновата магистрала, и там импулса си е точен. А при нас импулса е с един голям пик от зад и при първата проба, замина един процесор. По-нататък ще начертая доработката защото сега още пробвам. Искам да отида до морето и да видя какво ще покаже. После ще го снимам. :thu:
 


защо не пробваш да сложиш на бензинопровода разходомер от Трабант или вартбург - от онези дето са със светодиоди на таблото (само трябва да се разбереш със броя импулси :)
Отговори

radok снимка radok 28 юли 2006 - 12:02

Duke_BG, на Jul 28 2006, 11:24 AM, каза:

защо не пробваш да сложиш на бензинопровода разходомер от Трабант или вартбург - от онези дето са със светодиоди на таблото (само трябва да се разбереш със броя импулси :)
 


Това е добра идея, защото уреда има два входа за измерване на разход. Един за инжектор и един за механичен разходомер. Избират се програмно. Това се налага, защото при инжектора се измерва продължителността на отваряне, а при механичния - брой импулси.
Не знам на трабанта как е свързан на магистралата на бензина. Притеснява ме, че този разходомер ще лъже като брадат циганин на пълната инжекция. Там са 3 атмосфери и минава през байпас обратно в резервоара. Инжекторите са на една рейка в която се поддържа постоянно налягане и си пръскат колкото е необходимо. Просто не виждам къде мога да го свържа.
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 28 юли 2006 - 21:26

radok, на Jul 28 2006, 01:02 PM, каза:

...Там са 3 атмосфери и минава през байпас обратно в резервоара. Инжекторите са на една рейка в която се поддържа постоянно налягане и си пръскат колкото е необходимо. Просто не виждам къде мога да го свържа.

Ами там идеята е че най-вероятно трябва да мериш входния и изходния поток и разликата между двата ще ти дава разхода - ама става доста сериозна играта тогава и по-добре с интервала на дюзата си мисля =)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg